ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ του ΔΗΜΟΥ ΔΟΞΑΤΟΥ

Αντίθετα μετά από αξιολόγηση του υφιστάμενου επιπέδου οικονομικής και τεχνολογικής ανάπτυξης των ενεργών πολιτών στο Δήμο μας και σε συνάρτηση με τους υπάρχοντες φυσικούς πόρους, προβαίνουμε στην ακόλουθη πρόταση για, έστω μερική, μελλοντική ανάταξη και διέξοδο ιδιαίτερα των νέων μας από τον ασφυκτικό κλοιό της ανεργίας που μας μαστίζει.

Έχοντας υπόψη μας:

• Τον αγροτικό χαρακτήρα του Δήμου μας.
  • Τους υπάρχοντες πόρους και υποδομές.
  • Την έλλειψη ενημέρωσης και εκπαίδευσης στις νέες συνθήκες του αγροτικού επιχειρείν.

Προτείνουμε:   Τη δημιουργία νέου Αγροτικού Τεχνολογικού Λυκείου στα πλαίσια του Δήμου μας.

Θα καταβληθεί κάθε δυνατή προσπάθεια ώστε οι προτάσεις να υλοποιηθούν σε επίπεδο Εκμετάλλευσης ή Μικρών Επιχειρήσεων (οικογενειακών, συνεταιριστικών, ομάδων κλπ). Συγκεκριμένα θα αφορούν στην:

• Επεξεργασία και πώληση γάλακτος.
  • Επεξεργασία και πώληση σιτηρών και προϊόντων τους (π.χ. άλευρα, ζυμαρικά, πίτες, ζωοτροφές κ.λπ.).
  • Παραγωγή κτηνοτροφικών καλλιεργειών για σανό, ενσίρωμα, ζωοτροφές και οργανικά λιπάσματα.
  • Καλλιέργεια αρωματικών και φαρμακευτικών φυτών για αφεψήματα και αρωματικά έλαια.
  • Καλλιέργεια κηπευτικών και λαχανωδών (π.χ. νωπά, χυμοί, κονσέρβες κλπ).
  • Παραγωγή πολλαπλασιαστικού υλικού (π.χ. δενδρύλλια, φυτώρια, μοσχεύματα κλπ), με έμφαση στις τοπικές ποικιλίες.

Επί ευκαιρία θυμίζουμε στο σημείο αυτό, ότι ο Δήμος Δοξάτου είναι αυτάρκης σε νερό τόσο από άποψη ποσότητας όσο και από άποψη ποιότητας.

Η δημιουργία Αγροτικού Τεχνολογικού Σχολείου σίγουρα θα ανοίξει νέους δρόμους και μονοπάτια για μια αυτόνομη και αειφόρο ανάπτυξη που θα μας καταστήσει αυτάρκεις σε βασικά και εξειδικευμένης ζήτησης τρόφιμα και πρώτες ύλες.

Θα προσφέρει νέες θέσεις εργασίας και θα συμβάλλει απομειωτικά στην ανεργία στο Δήμο μας, αρκεί βέβαια όλοι να αναγνωρίσουμε τους νέους αυτούς θεσμούς και να απεμπολήσουμε τις αγκυλώσεις αντιπαραγωγικών νοοτροπιών του παρελθόντος.

Το νέο Τεχνολογικό Λύκειο είναι σκόπιμο να είναι αυτόνομο χωροταξικά γιατί θα έχει και μαθητές μεγαλύτερους σε ηλικία από 15-18 ετών. Φιλοδοξούμε το σχολείο αυτό να αναλάβει ένα ρόλο παρόμοιο με αυτόν της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής Θεσσαλονίκης. Επομένως οι μαθητές του Σχολείου αυτού θα προέρχονται από όλη την Ανατολική Μακεδονία και Θράκη και όχι μόνο.

Στο νέο αυτό Τεχνολογικό Σχολείο που οφείλει να είναι κρατικό και στα πλαίσια της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, οι μαθητές που θα φοιτούν θα μπορούν:

• Να προέρχονται από όλη την Ελληνική Επικράτεια,
  • Να λαμβάνουν και Απολυτήριο και Πτυχίο.

Το νέο αυτό Τεχνολογικό Σχολείο θα μπορεί:

• Να διεξάγει σεμινάρια σχετικά με τα αντικείμενα του, σε όλους τους δημότες ανεξάρτητα από περιοχή.
  • Να καταρτίζει και να επιμορφώνει δημότες από οποιαδήποτε περιοχή και αν προέρχονται.
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.