Ανακύκλωση, δράσεις και συνεργασίες

με εκπαιδευτικούς

Οι μαθητές κι οι μαθήτριες της Γ’ τάξης ασχολήθηκαν με το θέμα της ανακύκλωσης στο πλαίσιο ερευνητικής εργασίας. Όμως δεν μείναμε σ’ αυτό το επίπεδο αλλά πήγαμε ένα βήμα πιο πέρα, στην ευαισθητοποίηση και στις δράσεις. Σε συνεργασία με τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς κ.Ειρήνη Περπινιά και κ.Θανάση Κουβαλάκη τα παιδιά έφτιαξαν συζήτησαν για ζητήματα ανακύκλωσης και στις τάξεις τους κατασκευές με καπάκια τις οποίες στήσαμε πάνω από τον κάδο ανακύκλωσης καπακιών για να είναι σαφές τι δέχεται αυτός ο κάδος. Μιλήσαμε ιδιαίτερα για την ανακύκλωση των καπακιών και για τον τρόπο με τον οποίο αυτά μπορούν να βοηθήσουν στην αγορά αναπηρικών αμαξιδίων. Κι η αλήθεια είναι ότι μαζεύουμε από τότε καπάκια με… μανία. Ήδη έχουμε παραδώσει μια μεγάλη ποσότητα καπακιών στον τοπικό Σύλλογο Αναπήρων.