Γράφω σωστά τη γλώσσα μου; Ποιες λέξεις γράφονται με …μία λέξη;

ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ

1. Τα αριθμητικά από το 13 μέχρι το 19, π.χ.: δεκατρία, δεκαπέντε, δεκαεφτά (δεκαεπτά) κτλ. Αλλά, είκοσι ένα (αλλά, Εικοσιένα), τριάντα πέντε, ενενήντα εννιά, εκατόν ένας, εκατόν τριάντα πέντε, εκατό δεκαεφτά κτλ.

2. Οι αντωνυμίες: καθένας – καθεμιά – καθένα, καθετί, κατιτί, οποιοσδήποτε – οποιαδήποτε – οποιοδήποτε, οσοσδήποτε, οτιδήποτε.

3. Τα άκλιτα: απαρχής, απεναντίας, απευθείας, αφενός, αφετέρου, αφότου, αφού, δηλαδή, διαμιάς, ειδαλλιώς, ειδάλλως, ειδεμή, ενμέρει, ενόσω, εντάξει, εντέλει, εντούτοις, ενώ, εξαιτίας, εξάλλου, εξαρχής, εξής, εξίσου, επικεφαλής, επιπλέον, επιτέλους, εφάπαξ, εφεξής, εφόσον, καθ(ε)αυτό, καθεξής, καθόλου, καθόσον, καθότι, καθώς, καθωσπρέπει,  καλημέρα, καληνύχτα, καλησπέρα, καληώρα, καταγής, κατευθείαν, κιόλας, μεμιάς, μολαταύτα, μόλο (που), μολονότι, μολοντούτο, ολημέρα, ολημερίς, οληνύχτα, ολωσδιόλου, οποτεδήποτε,  οπουδήποτε, οπωσδήποτε, παραλίγο, παρόλο (που), παρότι, προπαντός,  προπάντων, σάμπως,  τώντις, τωόντι, υπόψη, ωσότου, ώσπου, ωστόσο.

4. Η πρόθεση σε (σ’) με τη γενική και την αιτιατική του άρθρου: στου, στη, στο, στης, στων κτλ. Προσοχή, γράφεται χωριστά και μ’ απόστροφο η αντωνυμία σου: σ’ το δίνω, σ’ το ‘στειλα κτλ.

5. Γράφονται με δύο λέξεις: καλώς όρισες, καλώς τον (την, το), μετά χαράς, τέλος πάντων, και οι λόγιες εκφράσεις: εν μέρει, κατ’ εξοχήν κ.ά.

6. Γράφονται με μια ή με δυο λέξεις, κατά την περίσταση και με διαφορετικό τονισμό: πάρα κάτω – παρακάτω, πάρα πέρα – παραπέρα, πάρα πάνω – παραπάνω, τόσος δα – τοσοσδά και τα παρόμοια.

7. Ρηματικές φράσεις στις οποίες έχει χαθεί η αίσθηση ότι αποτελούνται από χωριστές λέξεις: δώστου, σούρτα φέρτα κτλ. Π.χ. «… και δώστου να κλαίε μ’ αναφιλητά». Αλλά, «δώσ’ του λεφτά να πάρει ψωμί.»

Της Κλειώς Ιωάννου

«Το πηγάδι των ευχών»

μια πρωτότυπη διαδραστική θεατρική παράσταση , για μικρούς και μεγάλους, τέσσερις από τους πιο αγαπημένους ήρωες των παραμυθιών!

Η υπόθεση της παράστασης

Ο Πίτερ Παν, η Άριελ, η Χιονάτη και ο Πινόκιο βρίσκονται ξαφνικά στην καρδιά ενός πυκνού δάσους, μπροστά από ένα πηγάδι. Και τους τέσσερις ήρωες τους συναντάμε κάποια χρόνια μετά από τις γνωστές ιστορίες τους. Έχουν όμως αλλάξει… Μια σειρά από γεγονότα, είχαν ως αποτέλεσμα και οι τέσσερις να εμφανίζουν διαφορετικό χαρακτήρα από τον γνωστό των παραμυθιών…

Στόχος και των τεσσάρων ηρώων είναι να ξαναβρούν τον εαυτό τους και να επαναφέρουν την ευτυχία στις ζωές τους! Το μονοπάτι για να το καταφέρουν όμως είναι μόνο ένα. Το μονοπάτι της αλήθειας! Κι ο μοναδικός τρόπος για να φτάσουν ένα βήμα πιο κοντά στον στόχο τους, είναι να κάνουν μια ευχή στο μαγικό πηγάδι. Χρειάζονται τέσσερα νομίσματα, ένα για κάθε ευχή, όμως βρίσκουν μονάχα ένα!

Ποιος θα κάνει την ευχή και τι θα απογίνουν οι υπόλοιποι τρεις;;;Οι μικροί μας θεατές θα παίξουν καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη της ιστορίας! Το έργο έχει συναρπαστική πλοκή και θα κερδίσει το ενδιαφέρον μικρών και μεγάλων προσφέροντας χαρά, διασκέδαση, αλλά και πολλά πολλά μηνύματα. Στόχος του έργου είναι να μεταδώσει στα παιδιά την αξία της αλήθειας, της φιλίας, της αγάπης, της υπευθυνότητας αλλά και να τους τονίσει ότι κάθε πράξη μας έχει και τις ανάλογες συνέπειες

Καλή Πρακτική στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση

Το Νηπιαγωγείο Αρφαρών Μεσσηνίας στα πλαίσια της Διεθνούς Ημέρας Δράσης «Μονόλογοι από το Αιγαίο» παρουσιάζει πίνακες ζωγραφικής που δημιούργησαν οι μαθητές εμπνευσμένοι από έργα τέχνης γνωστών ζωγράφων αξιοποιώντας υλικό από τις σκέψεις των ανήλικων προσφύγων του βιβλίου «Μονόλογοι από το Αιγαίο».

Άμστερνταμ

Το ‘Αμστερνταμ είναι η πρωτεύουσα της Ολλανδίας, και είναι τοποθετημένο στα νότια του βόρειου τμήματος της Ολλανδίας. Είναι διεθνώς γνωστή για το ιστορικό της λιμάνι, το μουσείο Rijksmuseum , την περιοχή red-light του Wallen, τις ελεύθερες καφετέριες και καταστήματα ,τα κανάλια της κ.τ.λ. Κατά τη διάρκεια της χρυσής Ολλανδικής εποχής υπήρξε ένα από τα πιο σημαντικά λιμάνια στον κόσμο , με τεράστια εμπορική ανάπτυξη και έγινε σημαντικό κέντρο για χρηματοδότηση και διαμάντια. Η πόλη ξεκίνησε στα τέλη του 12ου αιώνα ως ένα μικρό χωριό ψαράδων και αναπτύχθηκε έτσι ώστε να γίνει η μεγαλύτερη πόλη της Ολλανδίας με πληθυσμό 743,027 κατοίκους. Η μείζονα περιοχή έχει πληθυσμό 1,021,870 κατοίκους και είναι μέρος του συγκροτήματος της μητροπολιτικής περιοχής Randstand, με πληθυσμό 6,659,300 κατοίκους . Η ονομασία Amsterdam είναι παράγωγο των λέξεων Amstel και dam, που σημαίνει “ένα φράγμα στον ποταμό Amstel”. Το ‘Αμστερνταμ έχει ένα ευρύ φάσμα ψυχαγωγικών και πολιτιστικών αξιοθέατων, που ξεκινά από υπέροχα παλιά κτήρια, όπως το Oude -Kerk και καταλήγει σε μουσεία, όπως το μουσείο Hash marihuana. Τα μουσεία είναι ο βασικός πόλος έλξης τουριστών του ‘Αμστερνταμ. Ο καθένας μας γνωρίζει το μουσείο Rijksmuseum, το μουσείο Van Gogh και το μουσείο Stedelijk. Το ‘Αμστερνταμ διαθέτει πάνω από 50 μουσεία,τα οποία προσελκύουν πολλές χιλιάδες τουρίστες κάθε χρόνο.P1010189

Αξιοθέατα του Άμστερνταμ