Τεκμηρίωση

Τα απομεινάρια ενός σχολείου: Μικροί ανακυκλωτές σε δράση είναι το ιστολόγιο ενημέρωσης και δραστηριοτήτων του ομώνυμου προγράμματος περιβαλλοντικής αγωγής που υλοποιείται κατά το σχολικό έτος 2015-16 από τους μαθητές των Γ & Ε τάξεων και υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τους Αντωνιάδη Νίτσα & Αρβανίτη Νίκο. Με αφετηρία τα «απομεινάρια ενός σχολείου», δηλαδή τα απορρίμματα που σωρεύονται στο εύρος μιας ημέρας στους σχολικούς μας χώρους, θα επιδιώξουμε την ανάδειξη του ζητήματος της ανακύκλωσης στη βάση της αρχής «σκέφτομαι τοπικά, δρω τοπικά- σκέφτομαι οικουμενικά». Μέσα από σύγχρονες παιδαγωγικές προσεγγίσεις και διδακτικές τεχνικές, το πεδίο της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και της εκπαίδευσης για την αειφόρο ανάπτυξη θα συναρθρωθεί με τα περιβαλλοντικά και κοινωνικά δεδομένα της πόλης του Αλιβερίου και του δημόσιου λόγου (discourse) που αυτή ακριβώς τη στιγμή βρίσκεται στην κορύφωσή του και αφορά τον τρόπο διαχείρισης των απορριμμάτων της πόλης.

Ο σχεδιασμός του προγράμματος υποβλήθηκε στο πλαίσιο της δημόσιας πρόσκλησης που απηύθυνε το Κοινωφελές Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση για τη χρηματοδότηση καινοτόμων εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων, σε μια διαδικασία υποβολής προγραμμάτων υπό την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας. Το πρόγραμμά μας επιλέχτηκε για χρηματοδότηση, μαζί με άλλες 21 εκπαιδευτικές δραστηριότητες μεταξύ 149 υποβληθέντων προτάσεων από σχολεία της Στερεάς Ελλάδας, της Δυτικής Ελλάδας, της Πελοποννήσου και της Κρήτης.