Χρηματοδότηση

Η παρούσα εκπαιδευτική δραστηριότητα υλοποιείται στο πλαίσιο του προγράμματος “Μαθαίνουμε Παρέα” που χρηματοδοτείται από το Κοινωφελές Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση.

Ο προϋπολογισμός του προγράμματος περιλαμβάνει την κάλυψη των ακόλουθων δαπανών:

• Αγορά κάδων απορριμμάτων για διαλογή των ανακυκλώσιμων υλικών (πλαστικό, χαρτί, αλουμίνιο, γυαλί) εντός σχολείου.
  • Αναλώσιμα εκτυπωτών- φωτοαντιγραφικού για αναπαραγωγή φύλλων εργασίας, πληροφοριακού υλικού κ.λπ. .
  • Καταγραφή και εκτύπωση οπτικού υλικού: α) Προμήθεια φωτογραφικής μηχανής , β) Εκτυπώσεις φωτογραφιών.
  • Δραστηριότητες ενημέρωσης, αγορά έντυπου υλικού (βιβλία).
  • Υλικά κατασκευών (χαρτόνια, κόλλες, χρώματα).
  • Υλικά για επιδαπέδια παιχνίδια και εικαστικές παρεμβάσεις σε χώρους του σχολείου (χρώματα, υλικά ελαιοχρωματισμού).
  • Προμήθεια κάδου οικιακής κομποστοποίησης.
  • Υλικά  προβολής προγράμματος (πάνινες τσάντες, αφίσες, καπέλα).
  • Υλικά και εργαλεία διαμόρφωσης παρτεριών σχολικού κήπου.
  • Επισκέψεις πεδίου (κάλυψη μέρους ή του συνόλου των εξόδων μετάβασης με μισθωμένο λεωφορείο σε Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Οικολογικό Πάρκο Ψυχικού, Εργοστάσιο ανακύκλωσης).

ΊΔρυμα Λάτση

Μάιος 2020