cropped 20240911 090020

Δράση υιοθεσίας Α’ τάξης από την ΣΤ’ τάξη

Σήμερα, τα παιδιά της έκτης υποδέχτηκαν τους μαθητές της πρώτης τάξης στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας με μεγάλη χαρά και μία ευχάριστη έκπληξη! Στην εκδήλωση, τα εκτάκια έδωσαν ένα μπαλόνι ως δώρο στα πρωτάκια μας, ενώ εκείνα  πρόσφεραν μια όμορφη ζωγραφιά. Κάθε μικρός μαθητής υιοθετήθηκε από έναν μεγαλύτερο μαθητή, ο οποίος θα αναλάβει να τον καθοδηγεί και να τον προσέχει σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς. Έτσι, τα πρωτάκια γνωρίζουν ότι έχουν δίπλα τους έναν νέο φίλο, στον οποίο μπορούν να απευθύνονται. Αυτή η εμπειρία θα βοηθήσει και τα μεγαλύτερα παιδιά να αναπτύξουν υπευθυνότητα, ένα πολύτιμο χαρακτηριστικό για το μέλλον τους!

20240919 105539 new 20240919 110640 new
20240919 111404 new 20240919 111748 new

Α’ τάξη – Πρώτη μέρα στο σχολείο

Η πρώτη μέρα στο σχολείο ήταν μια ξεχωριστή και μαγική εμπειρία για τους μικρούς μαθητές της Α’ τάξης! Τα «πρωτάκια» μας ξεκίνησαν το ταξίδι τους στη γνώση γεμάτα χαμόγελα και ενθουσιασμό.

Για να γίνει αυτή η μέρα ακόμα πιο γλυκιά, η δασκάλα της τάξης, κα Αλεξία, είχε ετοιμάσει μικρά δωράκια που φώτισαν τα προσωπάκια τους.

Ακολούθησε μια χαρούμενη ξενάγηση στους χώρους του σχολείου, με σύνθημα: «Πρωτάκια ενωμένα, πάντα αγαπημένα!»

Ήταν μια υπέροχη αρχή. Μία συναρπαστική περιπέτεια ξεκινά…

20240911 090020 1 20240911 085851 1
20240913 090306 20240913 090145

Η Β’ τάξη λέει «ΟΧΙ» στον Σχολικό Εκφοβισμό

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Σχολικού Εκφοβισμού στις 6 Μαρτίου, αποφασίσαμε να γίνουμε λίγο πιο… δημιουργικοί. Όλοι μαζί σχεδιάσαμε μία αφίσα και ασχοληθήκαμε με τη βιωματική μάθηση μέσα από παιχνίδια ρόλων.

Ακούσαμε το παραμύθι “Ο Αρλεκίνος” της Ζωρζ Σαρή και συζητήσαμε για τα θετικά μηνύματα χαράς, ενσυναίσθησης, φιλίας και αποδοχής, καθώς και για τα θετικά συναισθήματα που νιώσαμε! Συνδέσαμε αυτή την ιστορία με την Παγκόσμια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας! Το μήνυμα είναι απλό: “ΟΧΙ ΣΤΗ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ!”

Παιχνίδι Συναισθημάτων: Ανακαλύπτοντας τον κόσμο των ατόμων με αναπηρία

Η Β’ Τάξη πραγματοποιεί ένα αξέχαστο ταξίδι στον κόσμο της ανακάλυψης, όπου οι μαθητές δεν αντικρίζουν μόνο με τα μάτια τους, αλλά και με την καρδιά τους!

Πώς η επαφή με το αλφάβητο Braille μαγεύει την καρδιά μας, δημιουργώντας έναν κόσμο νέων συναισθημάτων και συνδέσεων;

Πώς οι μαθητές καλλιεργούν τις κοινωνικές δεξιότητες τους σε έναν μαγικό κήπο ενσυναίσθησης, ανακαλύπτοντας τη σημασία των συναισθημάτων;

Πώς η τεχνολογία γίνεται ένα μέσο που ενώνει την καρδιά και το μυαλό, δημιουργώντας πρωτόγνωρες εμπειρίες;

Πώς οι μαθητές, εξερευνώντας τον κόσμο με την καρδιά τους, αποκτούν δεξιότητες που ξεπερνούν τα κλασικά μαθήματα;

Μέσα από ένα ταξίδι δράσεων και προκλήσεων, στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, οι μαθητές της Β’ Τάξης, απαντούν στα παραπάνω ερωτήματα.

Κατανοούν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι με προβλήματα όρασης και γενικότερα ευαισθητοποιούνται σε θέματα αναπηρίας. Γνωρίζουν το αλφάβητο Braille και εξοικειώνονται με τη χρήση του. Αποκτούν ενσυναίσθηση απέναντι σε ανθρώπους με αναπηρίες. Καλλιεργούν τις κοινωνικές τους δεξιότητες και εξασκούν την κριτική τους σκέψη. Αναπτύσσουν δεξιότητες μάθησης, ζωής, τεχνολογίας και επιστήμης.

09 10 11

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén