Διάκριση στην Ολυμπιάδα της Γερμανικής Γλώσσας

Διάκριση της μαθήτριας μας, Κατσούρη Βασιλικής, στην Ολυμπιάδα της Γερμανικής Γλώσσας

Η μαθήτρια της Γ’ Γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου Αργολίδας, Βασιλική Κατσούρη, έλαβε μέρος στην Ολυμπιάδα της Γερμανικής Γλώσσας, η οποία διοργανώνεται από το Goethe Institut και τη Διεθνή Ένωση Καθηγητών Γερμανικής Γλώσσας.

Στην 1η φάση της Ολυμπιάδας οι ενδιαφερόμενοι μαθητές και μαθήτριες καλούνταν να δημιουργήσουν μία γραπτή εργασία στη μορφή «Εφημερίδα τοίχου», με θέμα «Η ζωή χωρίς πλαστικό». Η εργασία της μαθήτριας μας επιλέχθηκε ανάμεσα στις εννιά καλύτερες από όλα τα σχολεία της Ελλάδας και έτσι προκρίθηκε στη δεύτερη φάση του διαγωνισμού, που θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα το Μάρτιο του 2020. Εκεί, οι 9 συμμετέχοντες θα συναγωνιστούν σε μια «Προσομοίωση της Ολυμπιάδας της Γερμανικής Γλώσσας», για την ανάδειξη των δύο μαθητών/-τριών που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στην Ολυμπιάδα της Γερμανικής Γλώσσας 2020 στη Δρέσδη.

Συγχαίρουμε θερμά τη μαθήτρια μας Βασιλική για την επιτυχία της και της ευχόμαστε καλή συνέχεια στην πορεία του διαγωνισμού!

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Σουζάνε – Μαρία Μπυχ

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις- Νέα, Βραβεύσεις -Διακρίσεις. Ετικέτες: , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.