Νύχτα των Μουσείων

Το Σάββατο 18 Μαΐου τα μουσεία και οι χώροι τέχνης της πόλης γιόρτασαν την Ευρωπαϊκή Νύχτα των Μουσείων!
Η μεγάλη γιορτή των μουσείων κάθε χρόνο τον Μάιο έχει γίνει πια θεσμός για την πόλη του Ναυπλίου, η οποία μετατράπηκε σε ένα μεγάλο μουσείο!

Το Μουσικό Σχολείο Αργολίδας συμμετείχε στη μεγάλη αυτή γιορτή.

«Μουσική περιήγηση» μέσα από τον κινηματογράφο. Το Κιθαριστικό Σύνολο και το Σύνολο Εγχόρδων του Μουσικού Σχολείου Αργολίδας μας ταξίδεψε με τη μουσική του  τη “Νύχτα των Μουσείων” στην Εθνική Πινακοθήκη & Μουσείο Αλέξανδρου Σούτσου-Παράρτημα Ναυπλίου.  Το κιθαριστικό σύνολο και τα σύνολα εγχόρδων παρουσίασαν αγαπημένα μουσικά κομμάτια από τον κινηματογράφο, στον αύλειο χώρο της Εθνικής Πινακοθήκης, στις 20.30.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Κατσαρός Βασίλης, Τετώρος Μιχάλης και Καγκαρά Ουρανία.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις- Νέα, Εκδηλώσεις, Συμμετοχές. Ετικέτες: , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.