Παιδικός Διαβήτης

Δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για τον παιδικό διαβήτη.

Την Τετάρτη 21/11/2018, είχαμε τη χαρά να υποδεχθούμε στο Μουσικό Σχολείο Αργολίδας, την Κυρία Σοφία Μανέα, Πρόεδρο της Π.Ε.Α.Ν.Δ. (Πανελλήνια Ένωση Αγώνος κατά του Νεανικού Διαβήτη). Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Γυμνασίου παρακολούθησαν ψηφιακό υλικό (διαφάνειες PowerPoint και βίντεο) σχετικά με τον νεανικό διαβήτη ή σακχαρώδη διαβήτη τύπου 1, ενημερώθηκαν για τα συμπτώματά του, τις αιτίες εμφάνισής του, καθώς και τους τρόπους αντιμετώπισης. Η Κυρία Μανέα μοιράστηκε μαζί μας εμπειρίες και συναισθήματα από την πολύχρονη πορεία της στο σύλλογο της Π.Ε.Α.Ν.Δ., και μας έκανε να καταλάβουμε πως τελικά ο διαβήτης δεν πρέπει να είναι εμπόδιο για τη ζωή, ούτε κάτι που μας φοβίζει. Η ζωή με τον διαβήτη είναι απλά μια καινούργια πρόκληση και αρχή!

Η ενημερωτική παρουσίαση έλαβε χώρα στο γυμναστήριο του σχολείου, και αφορούσε τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α’  Γυμνασίου. Κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης, ήταν παρούσα και η Σχολική μας Νοσηλεύτρια, Γεωργία-Στυλιανή Δωρή.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις- Νέα, Εκδηλώσεις. Ετικέτες: , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.