Κεφ. 15 – Η Αγία Σοφία, ένα αριστούργημα της αρχιτεκτονικής

Φεβ 201821

(Πρόκειται για υποθετικό σενάριο για το Β1 επίπεδο. Όλα τα στοιχεία είναι πλασματικά)

Διδακτική ενότητα: Κεφ. 15 – Η Αγία Σοφία, ένα αριστούργημα της αρχιτεκτονικής

Γνωστικό αντικείμενο: Ιστορία

Τάξη: Ε’ Δημοτικού

Τόπος διεξαγωγής: Εργαστήριο πληροφορικής

Μεθοδολογία: Διάλεξη, ομαδοσυνεργατική

Διδακτικοί στόχοι

Οι μαθητές να:

1. Ως προς το γνωστικό αντικείμενο:
  • γνωρίσουν τους συντελεστές κατασκευής της Αγίας Σοφίας και στοιχεία από το αρχιτεκτονικό σχέδιο και το ζωγραφικό διάκοσμό της.
  • εκτιμήσουν τη σημασία της Αγίας Σοφίας ως καλλιτεχνικού μνημείου και ως κέντρου της θρησκευτικής και της εθνικής ζωής των βυζαντινών και των Ελλήνων.
  1. Ως προς τη χρήση των ΤΠΕ:
  • εξοικειωθούν με τη χρήση υπολογιστών και ενός λογισμικού.
  1. Ως προς τη μαθησιακή διαδικασία:
  • Συνεργάζονται σε μικρές ομάδες για την εκτέλεση δραστηριοτήτων και την επίλυση προβλημάτων
  • εντοπίσουν τα στοιχεία που τους ζητούνται από την παρακολούθηση ενός πολυμεσικού μέσου
  • κατανοούν τις πληροφορίες, να τις μετασχηματίζουν σε γνώση και να οικοδομούν νέες.

Συνοπτική περιγραφή

Οι μαθητές, χωρισμένοι σε 6 ομάδες των 3-4 ατόμων, θα δουλέψουν στο εργαστήριο υπολογιστών με τη βοήθεια του φύλλου εργασίας.

μ-σενάριο

Οι μαθητές ακολουθώντας τις οδηγίες του Φύλλου Εργασίας που βρίσκεται

εδώ

• Περιηγούνται εικονικά στον εξωτερικό και στον εσωτερικό χώρο της Αγίας Σοφίας.
  • Χρησιμοποιούν τις μπάρες, τις κουκκίδες και το μενού πλοήγησης για την παρατήρηση όλων των διαστάσεων του χώρου, των υλικών κατασκευής και του εσωτερικού διάκοσμου.
  • Επίσης, ανοίγουν το You Tube και ακούν ένα απόσπασμα της λειτουργίας όπως θα ήταν εκείνη την εποχή (σύμφωνα με το πρόγραμμα «Icons of Sound»).
  • Τέλος, ανοίγουν την ιστοσελίδα με το ψηφιδωτό της Ένθρονης Παναγίας με τον Χριστό και τους αυτοκράτορες Κωνσταντίνο και Ιουστινιανό.

Φύλλο Εργασίας

Το Φύλλο Εργασίας περιλαμβάνει τις οδηγίες προς τους μαθητές.

Kαλή επιτυχία!!

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κεφ. 15 – Η Αγία Σοφία, ένα αριστούργημα της αρχιτεκτονικής

Τα σχόλια είναι κλειστά.