no rotate image set no rotate image set no rotate image set no rotate image set

Για μένα

Kατάγομαι από το Καταφύγιο Καρδίτσας. Γεννήθηκα το 1967 στη Λάρισα και ως μέλος οικογένειας στρατιωτικού πέρασα τα παιδικά μου χρόνια σε διάφορες ελληνικές πόλεις. Το 1986 τελείωσατην Παιδαγωγική Ακαδημία Τρίπολης και στη συνέχεια δούλεψα σαν εκπαιδευτικός πρωτοβάθμιας σε διάφορα σχολεία στην Ελλάδα. Το 1999 αποσπάστηκα για πέντε χρόνια στα τμήματα μητρικής γλώσσας της Φινλανδίας. Το ενδιαφέρον μου για την αγωγή υγείας και ιδιαίτερα για τη σεξουαλική αγωγή με οδήγησε, παράλληλα με την εργασία μου, στο Πανεπιστήμιο της Jyväskylä (Φινλανδία) όπου το 2004 ολοκλήρωσα αρχικά προπτυχιακές σπουδές στον τομέα Επιστημών της Υγείας με ειδίκευση στην Αγωγή Υγείας και στη συνέχεια  μεταπτυχιακή διατριβή με θέμα τη Σεξουαλική Αγωγή στο δημοτικό σχολείο. Η παραμονή στη Φινλανδία για οικογενειακούς λόγους και η τετραετής εκπαιδευτική άδεια από το Ελληνικό υπουργείο παιδείας μου έδωσαν την ευκαιρία να συνεχίσω τις σπουδές και την ερευνητική μου απασχόληση. Το 2010 ολοκλήρωσα  διδακτορικές σπουδές και υποστήριξα με επιτυχία τη διδακτορική μου διατριβή στην εκπαίδευση στο Πανεπιστήμιο του Helsinki,  τμήμα Εκπαίδευσης Εκπαιδευτικών. Άρθρα μου έχουν δημοσιευτεί σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά ενώ έχω παρουσιάσει τη δουλειά μου σε πολλά επιστημονικά συνέδρια. Είμαι μέλος της Ένωσης για την Επιστημονική Μελέτη της Σεξουαλικότητας, της  Ένωσης Ευρωπαίων Σεξολόγων, του Δικτύου Σεξουαλικής Αγωγής Sex Education Forum  Νetwork και  της Βρετανικής Ένωσης Εκπαιδευτικών Σεξουαλικής Αγωγής. Τα τελευταία χρόνια, σε συνεργασία με γραφεία αγωγής υγείας σε διάφορες περιοχές στην Ελλάδα συμβάλω με ομιλίες  σε ημερίδες εκπαιδευτικών και γονέων στην προσπάθεια προώθησης των προγραμμάτων σεξουαλικής αγωγής. Θεωρώ τη σεξουαλική αγωγή ως απαραίτητο στοιχείο της ολόπλευρης ψυχοσωματικής και πνευματικής καλλιέργειας του ανθρώπου και πιστεύω πως το σχολείο μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά σε μια τέτοια προσπάθεια.