ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΠΕ

Ένας  από  τους  ειδικούς  σκοπούς  του  μαθήματος  της  Ιστορίας  είναι  να  κατανοήσουν  οι  μαθητές  ότι  η  Ιστορία  είναι  ανακατασκευή  του  παρελθόντος,  ότι  βασίζεται  σε  πηγές  και  ότι  συνιστά  επιλεκτική  διαδικασία. (Από  τις  οδηγίες  για  τη  διδασκαλία  των  φιλολογικών  μαθημάτων  στο  Ενιαίο  Λύκειο,  σ.  235  / 2002-03).

Είναι  γεγονός  ότι  οι  ΤΠΕ  μέσω  του  Διαδικτύου,  αλλά  και  των  εκπαιδευτικών  Λογισμικών  μπορούν  να  συμβάλλουν  στην  επίτευξη  του  παραπάνω  στόχου.  Μέσα  από  ποικιλία  κειμενικών  ειδών  ο  μαθητής  μπορεί  να  εντοπίσει  τα  στοιχεία  που  χρειάζεται  για  να  εκπονήσει  μια  εργασία,  αλλά   και  να  τη  δημοσιεύσει  σε  συγκεκριμένο  χώρο  στο  Διαδίκτυο.