Storybird

Το Storybird (http://storybird.com/) είναι μια εφαρμογή του διαδικτύου που επιτρέπει την δημιουργία ιστοριών με τη χρήση έτοιμου καλλιτεχνικού έργου, την ανάγνωση δημιουργημένων ιστοριών, τη διανομή ιστοριών και την εκτυπωσή τους.

Επιπροσθέτως, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για συνεργατική συγγραφή ιστοριών.

Το ιδιαίτερο αυτής της εφαρμογής είναι οτι γράφεις μια ιστορία εμπνευσμένη απο μια ομάδα καλλιτεχνικών εικόνων και μάλιστα υψηλής αισθητικής, που εσύ επιλέγεις.

Οι μαθητές/μαθήτριες μπορούν να δημιουργήσουν ιστορίες μόνοι τους ή σε συνεργασία με άλλους.

Η ιστορία που δημιουργείται μπορεί να αποθηκευτεί για προσωπική ανάγνωση, να εκτυπωθεί ή να διανεμηθεί στο διαδίκτυο, όπου μπορούν και άλλοι να τη διαβάσουν.

Για να ξεκινήσετε με το storybird πηγαίνετε στο www.storybird.comκαι στην αρχική οθόνη επιλέξτε Sign up for free για να δημιουργήστε έναν λογαριασμό.

Στην επόμενη οθόνη επιλέγετε τον τύπο του λογαριασμού που θέλετε να δημιουργήσετε. Μπορείτε αν θέλετε να επιλέξετε Educator, οπότε σας δίνεται η δυνατότητα να δημιουργήσετε τάξη με τους μαθητές σας (δημιουργώντας τους λογαριασμούς) και έτσι να κάνετε μια ομαδική εργασία.