Target Game

weqwwerewre

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Χωρίς κατηγορία 23 Φεβρουαρίου 2021 ΕΞΑΡΧΟΥ ΜΑΡΙΑ

Άσκηση στο Word

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε μια επαναληπτική άσκηση στο Word.

ΑΣΚΗΣΗ WORD

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Α τάξη  Με ετικέτα:   , 18 Δεκεμβρίου 2018 ΤΟΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

Λογισμικό

Με τον όρο λογισμικό υπολογιστών ή λογισμικό (software) ορίζεται η συλλογή από προγράμματα υπολογιστών, διαδικασίες και οδηγίες χρήσης που εκτελούν ορισμένες εργασίες σε ένα υπολογιστικό σύστημα.

Ο όρος περιλαμβάνει:

• το λογισμικό συστήματος, όπως τα λειτουργικά συστήματα, που παρέχει τις αναγκαίες υπηρεσίες του υλικού στο λογισμικό εφαρμογών
  • το λογισμικό εφαρμογών, όπως οι επεξεργαστές κειμένου, τα λογιστικά φύλλα, οι βάσεις δεδομένων, οι γλώσσες προγραμματισμού, τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, ήχου, βίντεο κ.ά.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Α τάξη ,ΥΛΙΚΟ  Με ετικέτα:   , 6 Δεκεμβρίου 2018 ΕΞΑΡΧΟΥ ΜΑΡΙΑ

Ασφαλής πλοήγηση στο Διαδίκτυο

Υπάρχουν κάποιοι βασικοί κανόνες που πρέπει να ακολουθούμε όταν κάνουμε πλοήγηση στο Διαδίκτυο.

Στο παρακάτω βίντεο μπορείτε να δείτε μερικούς από αυτούς.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  ΑΣΦΑΛΕΙΑ  Με ετικέτα:   , 6 Δεκεμβρίου 2018 ΕΞΑΡΧΟΥ ΜΑΡΙΑ

Αποθηκευτικά Μέσα

Στο παρακάτω βίντεο μπορείτε να δείτε πληροφορίες σχετικά με τα Αποθηκευτικά Μέσα:

Στην παρακάτω παρουσίαση μπορείτε να δείτε πληροφορίες σχετικά με την Ψηφιακή αναπαράσταση δεδομένων και τις Μονάδες χωρητικότητας της μνήμης:

Δείτε το στο slideshare.net

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Α τάξη ,ΥΛΙΚΟ  Με ετικέτα:   6 Δεκεμβρίου 2018 ΕΞΑΡΧΟΥ ΜΑΡΙΑ

Άσκηση Excel

Στο παρακάτω αρχείο μπορείτε να βρείτε μια άσκηση Excel σχετική με την εισαγωγή συναρτήσεων.

ΕΛΕΓΧΟΣ-ΤΡΙΜΗΝΟΥ

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Γ τάξη  Με ετικέτα:   , 1 Δεκεμβρίου 2018 ΕΞΑΡΧΟΥ ΜΑΡΙΑ

Αρχεία – Φάκελοι – Βοήθεια

Στο παρακάτω αρχείο μπορείτε να βρείτε ένα τεστ Αυτοαξιολόγησης σχετικά με τα Αρχεία, τους Φακέλους και τη Βοήθεια στα Windows.

ΑΡΧΕΙΑ-ΦΑΚΕΛΟΙ-ΒΟΗΘΕΙΑ

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Β τάξη  Με ετικέτα:   , , , , 1 Δεκεμβρίου 2018 ΕΞΑΡΧΟΥ ΜΑΡΙΑ

Τεχνολογία πληροφοριών και επικοινωνίας

Η τεχνολογία πληροφοριών, τεχνολογία πληροφοριών και επικοινωνίας ή τεχνολογία της πληροφορίας (ΤΠΕ, αγγλ. IT ή ICT) είναι το σύνολο των επαγγελματικών χώρων οι οποίοι σχετίζονται με τη μελέτη, σχεδίαση, ανάπτυξη, υλοποίηση, συντήρηση και διαχείριση υπολογιστικών πληροφοριακών συστημάτων, κυρίως όσον αφορά εφαρμογές λογισμικού και υλικού υπολογιστών.

Τα επαγγέλματα ΤΠΕ βασίζονται στην ανάπτυξη, εγκατάσταση και συντήρηση προϊόντων πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών, με στόχο την παραγωγή, αποθήκευση, διαχείριση και μετάδοση πληροφοριών κάθε τύπου. Στις ΤΠΕ συγκαταλέγεται και η βιομηχανία ανάπτυξης λογισμικού, ως διακριτό υποσύνολο.

ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ-ΤΗΣ-ΓΛΩΣΣΑΣ-LOGO

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Χωρίς κατηγορία  Με ετικέτα:   , 29 Νοεμβρίου 2018 ΕΞΑΡΧΟΥ ΜΑΡΙΑ

Συνεργατική μάθηση

Η συνεργατική μάθηση είναι μία προσέγγιση που αφορά την οργάνωση δραστηριοτήτων στην τάξη μέσα από ακαδημαϊκές και κοινωνικές εμπειρίες μάθησης. Διαφοροποιείται από την ομαδική εργασία και έχει περιγραφεί ως ‘’οικοδόμηση θετικής αλληλεξάρτησης ‘’. Σύμφωνα με αυτήν οι μαθητές πρέπει να εργάζονται σε ομάδες για να ολοκληρώσουν συλλογικά τις εργασίες για την κατάκτηση ακαδημαϊκών στόχων.

Σε αντίθεση με την ατομική μάθηση, η οποία μπορεί να είναι ανταγωνιστική από την φύση της , οι μαθητές μαθαίνουν συνεργατικά:

• να αξιοποιούν τις πηγές και τις δεξιότητες των υπολοίπων
  • να ρωτούν ο ένας τον άλλον για πληροφορίες
  • να αξιολογεί ο ένας τις ιδέες του άλλου
  • να παρακολουθεί ο ένας την εργασία του άλλου , κλπ

Ο ρόλος του δασκάλου

Επιπλέον, ο ρόλος του δασκάλου αλλάζει με το να παρέχει πληροφορίες για τη διευκόλυνση της μάθησης των μαθητών. Επιτυγχάνουν όλοι , όταν επιτυγχάνει η ομάδα . Οι Ross και Smyth (1995) περιγράφουν τις εργασίες της συνεργατικής μάθησης ως:

1. δημιουργικές
  2. «ανοιχτού» τύπου