Επικαιροποίηση Σχεδίου Έκτακτης Ανάγκης

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ  ΜΕΣΗΜΕΡΙΟΥ                                                                                2022-23

ΣΧΕΔΙΟ ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ ‘Η ΑΛΛΟΥ ΕΚΤΑΚΤΟΥ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟΥ

• ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΙΣΜΟ:

Τα νήπια ενημερώνονται πώς πρέπει να συμπεριφερθούν και σε τι ενέργειες να προβούν.

Καθορίζεται η σειρά αποχώρησης των τμημάτων.

Ορίζονται οι εκπαιδευτικοί που θα ενεργήσουν εξειδικευμένα: Άνοιγμα θυρών– εξόδων κινδύνου, κλείσιμο διακοπτών ηλεκτρικού και νερού, τηλέφωνο, φαρμακείο (Α΄  βοήθειες), πυροσβεστήρες, ραδιόφωνο.

Καθορίζεται ο χώρος συγκέντρωσης των μαθητών.

• ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΣΕΙΣΜΟΥ:

Α) Σε ώρα μαθήματος:

Η υπεύθυνη νηπιαγωγόςφωνάζει «Σεισμός!» και τα νήπια μπαίνουν κάτω από τα τραπέζια στη θέση που ήδη γνωρίζουν, οι δε νηπιαγωγοί δίπλα στη ραφιέρα του κουκλόσπιτου.

Σε περίπτωση πουβρίσκονταιτηνώρατου σεισμούπ.χ. σε διάδρομο ήτουαλέταπροφυλάσσονται σύμφωνα μετην οδηγία:«Μένωστο χώρο πουβρίσκομαι,Σκύβω,Καλύπτομαι,Κρατιέμαι».Εάνστοχώροπουβρίσκονταιδενυπάρχειγερό, ξύλινοτραπέζιή γραφείογιανακαλυφθούν,πλησιάζουνστοδάπεδοκαικαλύπτουντοκεφάλι και τοναυχέναμετα χέριατους.

Αμέσως μετά τη λήξη της σεισμικής δραστηριότητας δίνεται το σήμα εκκένωσης των κτιρίων (1 και 2) με σφύριγμα ή με το παράγγελμα: «τρενάκι», μόλις τελειώσει η σεισμική δραστηριότητα.

Τα τμήματα αποχωρούν με τη σειρά που καθορίστηκε  και είναι η εξής:

• Από το κτίριο 1:
  • Πρώτα το ΥΠ 1 (Υποχρεωτικό Πρωινό 1, αίθουσα 1)βγαίνει από την κεντρική είσοδοκαι συγκεντρώνεται στον καθορισμένο χώρο (γήπεδο μπάσκετ)

• Από το κτίριο 2:
  • Όσα νήπια του Τμήματος Ένταξης ή αυτά που υποστηρίζονται με εξατομικευμένο πρόγραμμα από την εκπαιδευτικό της Παράλληλης Στήριξηςή όταν τα νήπια απασχολούνται για κάποια οργανωμένη δραστηριότητα ή εκδήλωση και βρίσκονται στο κτίριο 2, βγαίνουν  απευθείας στην αυλήαπό την κεντρική είσοδο και συγκεντρώνονται στον καθορισμένο χώρο (γήπεδο μπάσκετ).

1. B) Σε ώρα διαλείμματος:

Τα νήπια παραμένουν έξω και καθοδηγούνται από τις νηπιαγωγούς, ώστε να απομακρυνθούν από το κτίριο και να συγκεντρωθούν κατά τμήματα στον καθορισμένο χώρο συγκέντρωσης (γήπεδο μπάσκετ), όπου στη συνέχεια μεταβαίνουν και όλοι οι εκπαιδευτικοί, ο καθένας στο τμήμα του.

Η Προϊστάμενη   ελέγχει, ώστε να μην έχει παραμείνει κάποιος μαθητής στο κτίριο.

Γ) Σε περίπτωση βροχερού καιρού:

Ισχύουν όσα προβλέπονται στην περίπτωση:Α) Σε ώρα μαθήματος

Δ) Σε ώρα λειτουργίας του ολοήμερου:

Το Ολοήμερο Τμήμα (αίθουσα 2, κτίριο 1)βγαίνει από την κεντρική είσοδο και

συγκεντρώνεται στον καθορισμένο χώρο (γήπεδο μπάσκετ).

ΓΕΝΙΚΑ

Το γενικό συντονισμό εφαρμογής του σχεδίου έχει η Προϊστάμενη του Νηπιαγωγείου, ζητώντας συνδρομή από τους αρμοδίους, σε περίπτωση που κρίνει ότι χρειάζεται.

Σε περίπτωση που το φαινόμενο εκδηλωθεί σε ώρα λειτουργίας του ολοήμερου, το συντονισμό αναλαμβάνει η υπεύθυνη του ολοήμερου, η οποία ενεργεί παρόμοια.

Οι νηπιαγωγοί ενεργούν σύμφωνα με το σχέδιο και συντονισμένα. Παραμένουν ψύχραιμες, ώστε να μην πανικοβληθούν τα νήπια.

• ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΕΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ
α/α Ομάδες Εργασίας
1. Γενικός Υπεύθυνος για τις Ενέργειες Διαχείρισης του Σεισμικού Κινδύνου

2. Ομάδα Σύνταξης του Σχεδίου Έκτακτης Ανάγκης για Σεισμό