paliokatastasi blog

Μεταστοιχεία

Άδεια

Άδεια Creative Commons
Αυτό το εργασίααπό τον mero χορηγείται με άδειαCreative Commons Αναφορά Δημιουργού 4.0 Διεθνές .

Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ- Γράφει η Χάικο 2015 μαθήτρια του Β2

Γράφει η “Χάικο 2015” μαθήτρια του Β2.

Πριν από τις εξετάσεις του σχολείου είχα ήδη ξαναδώσει για τα αγγλικά, οπότε δεν μου φαινόταν και τόσο δύσκολη η εμπειρία των εξετάσεων του σχολείου. Παρόλα αυτά στην αρχή είχα πάρα πολύ άγχος, αλλά τελικά τα πράγματα πήγαν πολύ πιο εύκολα από ότι περίμενα. Ευτυχώς στα περισσότερα μαθήματα που δίνουμε στο σχολείο από τα 9 θέματα επιλέγεις τα 6, ενώ άλλα έχουν επίσης θέματα επιλογής. Αυτό σου δίνει τη δυνατότητα αν δεν γνωρίζεις μια ερώτηση να επιλέξεις μια άλλη.

Όταν είμαι στην αίθουσα των εξετάσεων κάνω τα εξής και τα μοιράζομαι μαζί σας μήπως σας φανούν χρήσιμα.

• Διαβάζω τα θέματα αργά, για να καταλάβω τι ακριβώς ζητάνε. Παίρνω μια βαθιά αναπνοή και ξεκινώ πρώτα από αυτά που γνωρίζω.
  • Προσπαθώ να κάνω όμορφα γράμματα και αποφεύγω όσο μπορώ τις μουτζούρες. Νομίζω ότι ένα τακτοποιημένο και “καθαρό” γραπτό προδιαθέτει θετικά τον διορθωτή. Τουλάχιστον δεν κινδυνεύω να μην καταλαβαίνει ο διορθωτής τι γράφω και στο τέλος να χάσω μονάδες.
  • Προσπαθώ να μην αφήνω ερωτήσεις αναπάντητες. Ακόμα και αν δεν ξέρω κάποια σκέφτομαι λογικά και γράφω κάτι.
  • Πριν παραδώσω το γραπτό μου ρίχνω πάντα μια τελευταία ματιά. Προσέχω τα ορθογραφικά μου λάθη όσο μπορώ και τα διορθώνω.

ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ : Όπως και να έχει εγώ την προσπάθεια μου την έκανα και αυτό είναι που μετράει.

Καλή επιτυχία και καλή προσπάθεια σε όλους

Χάικο 2015

Β2.