• Ο/η ΓΡΑΜΜΑΤΩ ΤΣΙΛΟΥΛΗ έγραψε μια ενημέρωση πριν από 4 έτη, 5 μήνες

Συμμετοχή του Γυμνασίου Πλατυκάμπου στην Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου
    Το Γυμνάσιο Πλατυκάμπου σαν πρεσβευτής της Ημέρας Ασφαλούς διαδικτύου  στις 18 και 19 Φεβρουαρίου συμμετείχε στον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου με μια σειρά δράσεων. Συγκεκριμένα οι μαθητές της Γ Γυμνασίου  παρακολούθησαν επιλεγμένα βίντεο από το υλικό που παρείχε ο κόμβος saferinternet.gr  ασχολήθηκαν με κουίζ,  κρυπτόλεξα, ακροστοιχίδες κ.λ.π. από το κόμβο www.saferinternet.gr  μελέτησαν το υλικό από τον παραπάνω ιστοχώρο καθώς και από τον κόμβο www.dpa.gr  και http://internet-safety.sch.gr  και στη συνέχεια ανέλαβαν να δημιουργήσουν ανά ομάδες παρουσιάσεις και τρίπτυχα ενημερωτικά φυλλάδια με σκοπό να ενημερώσουν και να ευαισθητοποιήσουν τους μικρότερους συμμαθητές τους  (Α και Β Γυμνασίου). Τα θέματα που ασχολήθηκαν ανά ομάδα ήταν: Προστασία της διαδικτυακής μας φήμης και του κοινωνικού μας προφίλ, αποσαφήνηση των όρων sexting,grooming κ.λ.π., εθισμός στο διαδίκτυο, κυβερνοεκφοβισμός.
    Στο σχολείο είχε προηγηθεί (πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων) ενημέρωση των γονέων των μαθητών για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο από την καθηγήτρια Πληροφορικής του σχολείου.