• Οι συμμετοχές του σχολείου μας

Τάξη Δ΄ – Οι φανταστικές μας ιστορίες

Όλοι οι μαθητές της Δ΄ τάξης δημιούργησαν τις δικές τους ιστορίες.

• Έγραψαν το σενάριο της ταινίας στον κειμενογράφο
    • Ζωγράφισαν τις σημαντικότερες σκηνές της ταινίας τους στην Ζωγραφική
    • Ηχογράφησαν την ιστορία και τους διαλόγους των πρωταγωνιστών
    • Χρησιμοποιώντας το λογισμικό Movie Maker, έφτιαξαν το δικό τους βίντεο

[youtube wWfwAxkzPTU]

Τάξη ΣΤ΄ – Παιχνίδια στο Scratch

1) Armageddon
    Ο παίκτης με το διαστημόπλοιο του πρέπει να απομακρύνει τον μετεωρίτη που απειλεί την γη. Αν αποτύχει να ολοκληρώσει την αποστολή του, έρχεται το τέλος της ανθρωπότητας….

2) Παιχνίδι Λαβύρινθος
    Ο παίκτης πρέπει να οδηγήσει τηνν κόκκινη κουκκίδα στην έξοδο του λαβυρίνθου. Η κουκκίδα μετακινείται με τα βελάκια.

3) Περιοδεία στην Ελλάδα
    Ένα εικονικό ταξίδι στην Ελλάδα.

Τάξη ΣΤ΄  – Το Wiki της τάξης μας

Το συγκεκριμένο wiki χρησιμοποιείται κυρίως σαν ένα εργαλείο συνεργασίας μεταξύ μαθητών και καθηγήτριας Πληροφορικής .

• Η σελίδα «Η τάξη μας» λειτουργεί ως ένα ψηφιακό λεύκωμα.
    • Στη σελίδα «Προγραμματισμός – Scratch» υπάρχουν τα αρχεία των δραστηριοτήτων για το λογισμικό Scratch.
    • Στη σελίδα «οι εργασίες μας» οι μαθητές «ανεβάζουν» τις διάφορες εργασίες που ολοκληρώνουν στα πλαίσια του μαθήματος Πληροφορικής.
    • Τέλος, στη σελίδα «Πρόγραμμα Ενδοσχολική Βία» οι μαθητές «ανεβάζουν » το υλικό που συγκεντρώνουν (κείμενα, εικόνες, βίντεο) για το συγκεκριμένο πρόγραμμα  στο οποίο συμμετέχουν.

Τάξη Ε1:  Animation-παραμύθι για την αποδοχή της Διαφορετικότητας

Οι μαθητές της Τάξης Ε1 δημιούργησαν μια ταινία κινουμένων σχεδίων βασισμένη στο παραμύθι με τίτλο «Οι επτά χρωματιστοί Ιππότες». Για την δημιουργία της ταινίας χρησιμοποιήθηκε το λογισμικό GoAnimate.

[youtube 1mzctJ_wk8A]

Τάξη Δ – Comics για την ενδοσχολική βία και την αποδοχή της διαφορετικότητας των ατόμων.

Οι μαθητές του Δ3 μαζί με την δασκάλα τους Τσιλιβή Ανθή έφτιαξαν στην τάξη την ιστορία του Λαγοπόδαρου. Βρήκαν τους χαρακτήρες  και τους διαλόγους και δημιούργησαν τα αρχικά storyboards του έργου. Στην συνέχεια, στο εργαστήριο Πληροφορικής, χρησιμοποίησαν το ToonDoo για την δημιουργία του τελικού έργου. Για την παρουσίαση του έργου χρησιμοποιήθηκε η online  πλατφόρμα Prezi.