• Όπως και πέρισυ, έτσι και φέτος το σχολείο μας θα συμμετάσχει στην προσπάθεια προώθησης των βασικών αρχών και εννοιών του προγραμματισμού Η/Υ, περισσότερο γνωστή και ως «Η Ώρα του Κώδικα», η οποία διοργανώνεται υπό την αιγίδα 100 και πλέον εκπαιδευτικών (και όχι μόνο) οργανισμών παγκοσμίου φήμης και εμβέλειας και διαρκεί μία εβδομάδα (8-14 Δεκεμβρίου).

Η περσινή διοργάνωση έτυχε της αποδοχής και της συμμετοχής πάνω από 15.000.000 μαθητών παγκοσμίως, με τον φετινό στόχο να έχει τεθεί από τους διοργανωτές στα 100.00.000 μαθητές. Η χώρα μας, αν και μικρή σε μέγεθος, κατέλαβε την 4η θέση (σε απόλυτους αριθμούς και όχι σε ποσοστό!) γεγονός το οποίο, τουλάχιστον εμάς τους εκπαιδευτικούς πληροφορικής, μας γέμισε με χαρά και αισιοδοξία για το μέλλον.

Περισσότερα για την Ώρα του Κώδικα στην επίσημη ιστοσελίδα και νεότερα σε επόμενη ανακοίνωση. Προς το παρόν:

[youtube rH7AjDMz_dc]

Everybody in this country should learn to program a computer,
    because it teaches you how to think
    ” – Steve Jobs –