Γενικές Πληροφορίες

Όνομα

Νίκος Σταματόπουλος

Σχετικά με μένα

Αποφοίτησα το 2005 από το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Πατρών. Το 2006 εκπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις και από την ίδια χρονιά άρχισα να εργάζομαι ως παιδαγωγός στο Δημοτικό Σχολείο Πλατάνου Αστροχωρίου του Ν. Άρτας. Από την επόμενη χρονιά και μέχρι το 2020 εργάστηκα σε πολλά σχολεία του Ν. Αττικής, αποκτώντας σημαντική και πλούσια εμπειρία από τη σχολική τάξη.

Το 2016 εγγράφομαι και αρχίζω να φοιτώ στο Τμήμα Πληροφορικής του Ελληνικού Ανοιχτού Πανεπιστημίου, από όπου σκοπεύω να πάρω το δεύτερο πτυχίο μου.

Το καλοκαίρι του 2016 επίσης εγγράφομαι ως μέλος στην Εθελοντική Ομάδα Δασοπροστασίας και Πυρόσβεσης του Δήμου Ελληνικού Αργυρούπολης, από όπου αποκτώ αρκετές γνώσεις σε θέματα δασοπροστασίας, δασοπυρόσβεσης, πρώτων βοηθειών και τηλεπικοινωνιών, ενώ το 2017 αποκτώ την ραδιοερασιτεχνική μου άδεια, έπειτα από πιστοποιημένες κρατικές εξετάσεις.

Ενδιαφέροντα

Κατά την άσκηση του λειτουργήματος του εκπαιδευτικού, ανέπτυξα μια ιδιαίτερη κλίση στις θεματικές:

Γλωσσολογία
Βιβλιοθηκονομία
Μαθηματικά και φυσικές επιστήμες

Τα επιστημονικά μου ενδιαφέροντα σε ό,τι αφορά στο δεύτερο αντικείμενο σπουδών περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων:

Προσφορά σε πλατφόρμες ανοιχτού λογισμικού. Ενδεικτικά:

Μεταφράσεις: crowdin, transifex
Χάρτες: Google Maps Local Guide, OpenStreetMap
Εγκυκλοπαίδεια: Βικιπαίδεια

Σχεδιασμό ιστότοπων με CMS (Joomla, WordPress κ.ά.) και περεταίρω ανάπτυξη με markup γλώσσες (HTML, CSS)
Ανάπτυξη και διαχείριση σχεσιακών βάσεων δεδομένων (είτε τοπικές π.χ. MS Access, είτε δικτυακές π.χ. MySQL)
Διαρκή επιμόρφωση σε νέες σύγχρονες γλώσσες προγραμματισμού (Java, Python κ.ά.)

Άνοιγμα μενού