Γενικές Πληροφορίες

Περιοχή

Μεσσηνίας

Σχετικά με μένα

Ο Δημήτρης Σαρρής έχει διδακτικό έργο στην πρωτοβάθμια και στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (Τ.Λ.Π.Μ.-ΤΕΙ Ηπείρου, ΤΕ.Μ.ΠΟ.-Πάντειο Πανεπιστήμιο και Τ.Ε.Α.Π.Η.-Πανεπιστήμιο Αθηνών) σε αντικείμενα Μουσικής, Επικοινωνίας και Πολιτισμού. Στο εκπαιδευτικό του έργο περιλαμβάνονται επίσης η εκπαίδευση εκπαιδευτικών και διάφορα ζητήματα κατάρτισης και εργαστηριακής διδασκαλίας. Σπούδασε Διοίκηση Επιχειρήσεων (ΤΕΙ Αθήνας), Επικοινωνία και ΜΜΕ (Πάντειο Πανεπιστήμιο), έκανε μεταπτυχιακές σπουδές στην Πολιτιστική Πολιτική, Διοίκηση και Επικοινωνία (Πάντειο Πανεπιστήμιο) και εκπονεί διατριβή σχετικά με την πολιτισμική διάσταση του ήχου στην εκπαίδευση ως υπότροφος του Ι.Κ.Υ. Έχει μαθητεύσει σε διάφορα όργανα και μουσικά είδη με σημαντικούς δασκάλους. Οι έρευνές του για τον ήχο, ως υπεύθυνου του Εργαστηρίου Τεχνολογίας και Πολιτισμού (ΤΕΙ Ηπείρου) και συνεργάτη του Πολιτιστικού Εργαστηρίου (Πάντειο Πανεπιστήμιο) στον τομέα της μουσικής, τον οδήγησαν σε σχετικές δημοσιεύσεις, ανακοινώσεις και αρθρογραφία στον επιστημονικό και ημερήσιο τύπο. Κύρια ενδιαφέροντά του αποτέλεσαν η πολιτισμική διάσταση των μουσικών οργάνων (πολιτισμική οργανολογία) και η εκπαίδευση που βασίζεται στις μεταγνωστικές και μεταμαθησιακές δεξιότητες που δημιουργεί ο αναστοχασμός πάνω στα πολιτισμικά φαινόμενα (μετακουλτούρα). Εστίασε στην ερευνητική δυνατότητα του εκπαιδευτικού στο σχολείο, αναζητώντας το θεωρητικό υπόβαθρο ακόμη και σε «εφαρμοσμένες πρακτικές» της τεχνολογίας και της πληροφορικής. Το σύνολο της δραστηριότητας αυτής επικοινωνεί μέσα από τον ιστοχώρο http://www.metasound.gr, όπου περιλαμβάνονται διάφορα project όπως το «Μουσείο Αυτοσχέδιων Μουσικών Οργάνων» και η «Επιστημούπολη», καθώς και εκπαιδευτικές πρακτικές όπως η «Ομορρυθμία», ο «Ψηφιακός Άβακας» και η «Οργανοτοπία».