• ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΟΜΑΓΟΥΛΑΣ κοινοποίησε στην ομάδα Ασφάλεια στο Διαδίκτυο πριν από 5 έτη, 1 μήνας

Την Τρίτη 10 Φεβρουαρίου 2015 οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Καρδιτσομαγούλας Καρδίτσας πήραν μέρος σε δραστηριότητες που διοργανώθηκαν με την ευκαιρία του εορτασμού της ημέρας ασφαλούς περιήγησης στο διαδίκτυο.

Το Δημοτικό Σχολείο Καρδιτσομαγούλας Καρδίτσας ως επίσημος «πρεσβευτής» του προγράμματος saferinternet της Ευρωπαϊκής Ένωσης προσπάθησε μέσα από τη διοργάνωση κατάλληλων εκδηλώσεων να προωθήσει και να  μεταδώσει στους μικρούς μαθητές αλλά και την ευρύτερη εκπαιδευτική κοινότητα το φετινό σύνθημα της οργάνωσης:  «Όλοι μαζί, για ένα καλύτερο Διαδίκτυο!»

Στα πλαίσια αυτών των εκδηλώσεων λοιπόν οι μαθητές των μικρότερων τάξεων παρακολούθησαν κατάλληλο onlineεκπαιδευτικό υλικό του επίσημου ιστοχώρου του προγράμματος saferinternetενώ οι μεγαλύτεροι μαθητές παρακολούθησαν διαδικτυακά σεμινάρια (webinars) και πήραν μέρος σε συζητήσεις που στόχο είχαν να καταλήξουν σε βασικές αρχές – κανόνες ασφαλούς πλοήγησης στο διαδίκτυο.

Μετά την ολοκλήρωση της συζήτησης σχεδίασαν και δημιούργησαν ψηφιακές ιστορίες τύπου comic, αξιοποιώντας δικτυακά συνεργατικά εργαλεία web 2.0, μεταφέροντας και ενσωματώνοντας τα μηνύματα – κανόνες ασφαλούς πλοήγησης  στο διαδίκτυο σε μικρές ιστοριούλες της φαντασίας τους. Οι όμορφες ιστοριούλες που δημιούργησαν αποτελούν τις σελίδες ενός ηλεκτρονικού βιβλίου, με τίτλο «Ιστορίες για το διαδίκτυο».