• Αναστασία Πένογλου κοινοποίησε στην ομάδα Ψηφιακή Ασφάλεια πριν από 6 μήνες, 1 εβδομάδα

Στις 28 Ιανουαρίου, Ευρωπαϊκή ημέρα Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων, μαθητές και μαθήτριες της γ’ τάξης Γυμνασίου παρουσίασαν εργασίες τους και υλικό του Εργαστηρίου Πληροφορικής, για την Ιδιωτική Ζωή και τα Προσωπικά Δεδομένα, στο σύνολο των μαθητών του Γυμνασίου του Μουσικού Γυμνασίου, με Λυκειακές Τάξεις, Θεσσαλονίκης, στο θέατρο του σχολείου.
    Η εκδήλωση είχε τρία μέρη:
    Α. Ιδιωτική ζωή (τι είναι, γιατί είναι σημαντική, προστασία)
    Β. Ο νέος Γενικός Κανονισμός Προστασίας Δεδομένων και τα χαρακτηριστικά του (χρησιμοποιήθηκε η παρουσίαση του saferinternet εμπλουτισμένη με τις γελοιογραφίες του Pierre Kroll, από την μπροσούρα της ΕΕ για τον νέο και επιπλέον σχετικές αναφορές)
    Γ. Παραδείγματα εφαρμογής του, όπου παρουσιάστηκαν όροι της πολιτικής απορρήτου του Facebook και έγινε αναφορά στο σκάνδαλο της Cambridge Analytica.
    Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Αναστασία Πένογλου, Πληροφορικός ΜΣΘ