• 1ο ΕΠΑΛ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ κοινοποίησε στην ομάδα Ασφάλεια στο Διαδίκτυο πριν από 6 έτη, 9 μήνες

Δράση «Ασφαλές Διαδίκτυο» – Συνεργασία Δευτεροβάθμιας-Πρωτοβάθμιας
    H δράση μας για το Ασφαλές Διαδίκτυο, είχε την έννοια της συνεργασίας και της συμβουλευτικής παρέμβασης στην Πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Το σχολείο μας είναι Επαγγελματικό Λύκειο και οι μαθητές της ειδικότητας Πληροφορικής της Β΄Τάξης, επισκέφτηκαν το 6ο Νηπιαγωγείο Μεσολογγίου και συμβούλεψαν τους μικρούς μαθητές για το τι πρέπει να προσέχουν στο διαδίκτυο και πως θα έχουν ένα είδους συμβολαίου με τους γονείς τους για την χρήση του διαδικτύου.
    Δείξαμε βιντεάκια, συμβουλέψαμε και συλλέξαμε δικό μας υλικό για να δημιουργήσουμε με εργαλεία ΤΠΕ, ποικίλο υλικό.
    Δημιουργήσαμε κόμικς, όπου οι ζωγραφιές των παιδιών έγιναν από τα νήπια, ηχογραφήσαμε τις φωνές τους να μιλούν για το διαδίκτυο, για να δημιουργήσουμε βιντεάκια και animation.
    Θα ακολουθήσει παραγωγή και άλλου υλικού, μετά από επεξεργασία των μαθητών του Β’ πληροφορικής με διάφορα προγράμματα ΤΠΕ.
    Φωτογραφικό υλικό από την δράση και άλλο υλικό μπορείτε να δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο.