Γνωρίστε την ψηφιακή κοινότητα “Out of Eden Learn” του Πανεπιστημίου Harvard

H κοινότητα Out of Eden Learn αποτελεί πρωτοβουλία του Project Zero, του ερευνητικού κέντρου της Παιδαγωγικής Σχολής του Πανεπιστημίου Harvard σε συνεργασία με τον κάτοχο δύο βραβείων Pulitzer ανθρωπολόγο-δημοσιογράφο και βασικό συνεργάτη του National Geographic, Paul Salopek. Τα εκπαιδευτικά προγράμματα της κοινότητας απευθύνonται σε όλες τις εκπαιδευτικές βαθμίδες και παρέχονται δωρεάν στα σχολεία.

Μέσα από το Out of Eden Learn, μαθητές από όλον τον κόσμο εμπλέκονται ψηφιακά στο επικό ταξίδι που πραγματοποιεί ο Paul Salopek με τα πόδια προκειμένου να ανιχνεύσει την παγκόσμια μετανάστευση των προγόνων μας σε μία 7ετή οδύσσεια 21.000 μιλίων. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος δίνεται η ευκαιρία σε μαθητές και εκπαιδευτικούς μέσα από καινοτόμες συμμετοχικές μεθόδους, να διερευνήσουν τον τόπο τους, τη γειτονιά τους, να εξετάσουν κριτικά, ζητήματα που απασχολούν την παγκόσμια κοινότητα και να ανακαλύψουν τον τρόπο με τον οποίο οι ζωές τους εντάσσονται σε ένα παγκόσμιο κοινωνικό, πολιτισμικό, περιβαλλοντικό και πολιτικό πλαίσιο. Παράλληλα, μέσα από τη συμμετοχή τους στην ψηφιακή κοινότητα του προγράμματος, έχουν τη δυνατότητα να μοιραστούν τις ιδέες τους και να αλληλεπιδράσουν με σχολεία από όλο τον πλανήτη αξιοποιώντας την τεχνολογία και τις δεξιότητες του 21ου αιώνα ως εφαλτήριο για μια νοηματοδοτημένη μάθηση που θα τους καταστήσει ενεργούς,  «παγκόσμιους πολίτες» με οράματα, ικανότητες και αξίες που θα τους βοηθούν να διαπραγματεύονται και να σχεδιάζουν ατομικά και συλλογικά τους κοινωνικούς όρους της αειφορίας προσδιορίζοντας αυτόνομα το παρόν τους και επαγρυπνώντας για το μέλλον των γενεών που θα έλθουν.

Στο βίντεο που ακολουθεί παρακολουθείστε στιγμυότυπα από την εφαρμογή του προγράμματος στο 4ο Νηπιαγωγείο Πειραιά

Σχετικά με ΜΕΛΛΙΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ

Σύμβουλος Εκπαίδευσης ΠΕ60

Ambassador του προγράμματος Out of Eden Learn του Οργανισμού Project Zero του Πανεπιστημίου Harvard

Κατηγορίες: Out of Eden Learn. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.