Την Τρίτη το 2ο Καλοκαιρινό φεστιβάλ στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Αλικαρνασσού.

afisa_1o_2

Το δεύτερο  Καλοκαιρινό φεστιβάλ δραστηριοτήτων ξεκινά στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Αλικαρνασσού την ερχόμενη Τρίτη 10 Ιουνίου. Κάθε μέρα παρουσιάζει και άλλη τάξη τις δραστηριότητες που έχουν ετοιμαστεί με πολύ μεράκι από μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Η  ΣΤ΄ τάξη  πρωταγωνίστρια των ημερών,  αποχαιρετά  την Πέμπτη στις 10 το πρωί, το σχολείο που για 6 ολόκληρα χρόνια φιλοξένησε τις λύπες τις χαρές των μαθητών,  έγινε ο χώρος που αναπτύχθηκαν οι πρώτες ουσιαστικές φιλίες τους, εκεί όπου έμαθαν να σκέφτονται με το εμείς κι όχι  με το εγώ.

Σε όλους μας θα λείψουν πολύ! Θα μας λείψει το ήθος τους, το χιούμορ τους, η φαντασία τους, η συνεργασία τους!  Μα πιο πολύ σ εμένα που ήμουν κοντά τους από την Γ΄Δημοτικού θα  λείψει η διάθεση τους να μάθουν και να εμπλακούν με πολύ δημιουργική διάθεση σε οτιδήποτε  καινούριο μας παρουσιαζόταν!  !

Νομίζω πως φεύγουν έχοντας  πολλά βέλη στην φαρέτρα τους. Όμως το πιο δυνατό από όλα είναι νομίζω η εν συναίσθηση και η διάθεση προσφοράς, η αλληλεγγύη που έχουν αναπτύξει ατομικά και ομαδικά!

Νιώθω τυχερή που ήταν μαθητές μου και που μου επέτρεπαν να είμαι κι εγώ   μαθήτρια τους πολλές φορές!

Τους εύχομαι να συνεχίσουν να είναι το ίδιο δημιουργικοί και στο νέο τους σχολείο.  Και να θυμούνται τις αρχές τους ακόμη και όταν τα γκρι σύννεφα της εφηβείας καμιά φορά τους θολώνουν το μυαλό και δεν τους αφήνουν να σκέφτονται καθαρά!

Εμείς θα είμαστε πάντα εδώ αν μας χρειαστούν σε οτιδήποτε μελλοντικά!  Θα είναι πάντα τα παιδιά μας!

Πιο αναλυτικά το πρόγραμμα των εκδηλώσεων έχει ως εξής:

ΤΡΙΤΗ

Η Α΄ τάξη παρουσιάζει τον Επταποδούλη

Β΄ τάξη λαογραφία και Κρητικός γάμος, τραγούδι διατροφής

Ε΄ τάξη Αφιέρωμα στην Κρητική διατροφή

ΤΕΤΑΡΤΗ

Γ΄ τάξη  περίπου 4.000 χρόνια πριν

Δ΄ τάξη καλοκαιρινά τραγούδια και αθλοπαιδιές.

ΠΕΜΠΤΗ

ΣΤ΄ τάξη  Ο ασπρόμαυρος  χορός.  (Ο χορός της οφθαλμαπάτης)

Το μεγάλο μας τσίρκο

Ανδρομάχη

«Το τραγούδι της  ΣΤ» σε στίχους της Ελένης Σταυρακάκη και χορογραφία Αγάπης Παπαδάκη.

Αποχαιρετιστήρια ομιλία  μαθητών από την ΣΤ΄τάξη