Εξωδιδακτικές δραστηριότητες και η παιδαγωγική τους αξία.

Η Αντιγόνη ως εργαλείο εκπαίδευσης

Οι δραστηριότητες στις οποίες εμπλέκονται οι μαθητές, κατά τη φοίτηση τους στις διάφορες βαθμίδες εκπαίδευσης, εκτός από την αποσυμπίεση από το άγχος των μαθημάτων που επιφέρουν, συμβάλλουν στη διαμόρφωση δεξιοτήτων όπως η συνεργασία και η αλληλεγγύη. Δεξιότητες απαραίτητες στο στίβο της ζωής, οι οποίες δεν καλλιεργούνται στο διαγωνιστικό ατομικό πλαίσιο που έχει θέσει τη γνώση το δικό μας εκπαιδευτικό σύστημα.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η χρήση του θεάτρου ως παιδαγωγικού εργαλείου και ιδιαίτερα το κείμενο της Αντιγόνης, διδακτέα ύλη της Β΄Λυκείου στο μάθημα των Αρχαίων με σαφείς αναφορές στη διάκριση φυσικού και θετού Δικαίου όπως αυτό ορίζεται στο μάθημα της Πολιτικής Παιδείας στην ίδια τάξη.

Μαθητές που συμμετείχαν:

• Δάβος Χάρης