Βιογραφικό

My name is Maria. I’m a teacher of English in the 3rd Junior High School of Katerini. I have been working in state schools for 15 years now. I love travelling, visiting new places and getting to know to new people and different cultures.  I love the sea and I like living near it. In my free time I meet my friends and go on excursions. I love the movies, music, photography and cooking. My favourite place is the port of Thessaloniki.

Ονομάζομαι Μαρία. Είμαι καθηγήτρια Αγγλικών (ΠΕ06) στο 3ο Γυμνάσιο Κατερίνης. Δουλεύω εδώ και 15 χρόνια στη δημόσια εκπαίδευση. Μου αρέσει να ταξιδεύω και να γνωρίζω νέους τόπους, καινούριους ανθρώπους και διαφορετικές κουλτούρες. Αγαπώ τη θάλασσα και μου αρέσει να ζω κοντά της. Τα ενδιαφέροντά μου είναι ο κινηματογράφος, η μουσική, η φωτογραφία και η μαγειρική. Στον ελεύθερό μου χρόνο μου αρέσει να βλέπω τους φίλους μου και να κάνω εκδρομές. Αγαπημένη μου πόλη είναι η Θεσσαλονίκη.