Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπ/σης 2015-16: ”Ο μαγικός κόσμος των φυτών της Κρήτης” (1η χρονιά)

Untitled8

2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΧΑΝΙΩΝ

Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπ/σης 2015-16:

“Ο μαγικός κόσμος των φυτών της Κρήτης”

Untitled6  Untitled8 Untitled9

Υπεύθυνοι καθηγητές: Μ.Χατζάκη, Γ.Φίλλης

Φέτος αποφασίσαμε να πρασινίσουμε το σχολείο μας και να μάθουμε για τις ιδιότητες των ενδημικών φυτών και βοτάνων της Κρήτης. Μπήκαμε στο τοπικό δίκτυο του Κ.Π.Ε. Βάμου για τους σχολικούς κήπους, ενώ εδώ και δύο χρόνια ανήκουμε και στο εθνικό δίκτυο του Κ.Π.Ε. Μαρώνειας για τα Ευρωπαϊκά ορειβατικά μονοπάτια Ε4. Μία μέρα του Νοέμβρη λοιπόν, ξεκινήσαμε φυτεύοντας τα παρτέρια του σχολείου μας με φυτά, όπου το κάθε παιδί υιοθέτησε από ένα για να το προσέχει. Τυπώσαμε καρτέλες και σελιδοδείκτες με πληροφορίες για φυτά όπως: ρίγανη, μυρτιά, δενδρολίβανο, πικροδάφνη, δίκταμο, λαδανιά, βασιλικός και αλόη. Θα μάθουμε αρχαίους ελληνικούς μύθους για τα βότανα και πως θα τα αναγνωρίζουμε. Θα ασχοληθούμε με την σημασία της Βιοποικιλότητας για την υγεία αλλά και την οικονομία του νησιού μας. Θα περπατήσουμε σε ορεινά μονοπάτια για να μυρίσουμε τις ευωδιές της φύσης. Μέσω του προγράμματος, θα αποκτήσουμε εμπειρίες, οικολογική συνείδηση και θα υιοθετήσουμε τακτικές φιλικές προς το περιβάλλον. Ας ελπίσουμε ότι θα ακολουθήσουν και άλλοι το παράδειγμα μας!!

Untitled7

• Το παρτέρι μας

2016 1

• Ημέρα Δράσης για την Υγιεινή Διατροφή & τα τοπικά προϊόντα

5-2-2016 (σε συνεργασία με το ΚΠΕ Βάμου)

Untitled18

Στα πλαίσια της Ημέρας δράσης για την υγιεινή διατροφή και τα τοπικά προϊόντα, δοθήκαν σχετικά Ερωτηματολόγια σε μαθητές των Τμημάτων της Α’ Τάξης και στην Περιβαλλοντική Ομάδα. Επίσης δόθηκε κέρασμα με παξιμαδάκια και αγγουρόλαδο σε μαθητές και Καθηγητές.

Untitled9

• Καρτέλες Φυτών

Που δείχνουν τις ευεργετικές ιδιότητες τους για την υγεία και με ποιόν αρχαίο Ελληνικό μύθο σχετίζονται:

Untitled15

Untitled11

Untitled14

Untitled16

Untitled13

Untitled10

Untitled12

Untitled17

** Οι Ζωγραφιές των μαθητών της Ομάδας μας:

z Ορφαν κηπουρός

z tree Mania

z flower Alex

z flower Dionisiou

• ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑΣ ΣΤΟ ΛΑΣΙΘΙ

Την Δευτέρα 11 και την Τρίτη 12 Απριλίου 2016 πραγματοποιήθηκε η επίσκεψη της ομάδας μας στην Αργυρούπολη και τον Νομό Λασιθίου. Οι μαθητές έφτιαξαν κρητικό δεκατιανό, έμαθαν για το χαρούπι και τα προϊόντα του, επισκέφτηκαν την Σπιναλόγκα, το οροπέδιο Λασιθίου με τους ανεμόμυλους, το Δικταίον Άντρο και πήραν μαθήματα αγγειοπλαστικής και κρητικού αργαλειού.
Untitled22     Untitled23

Κέντρο Κρητικής Γαστρονομίας στην Αργυρούπολη

Untitled24

Εργοστάσιο χαρουπιού Creta Carob στην Αργυρούπολη