18 Σεπ 2011

Σχετικά με φήμες για τη διαδικασία εκτύπωσης και διανομής των DVD με το εκπαιδευτικό υλικό

Συντάκτης: Μαρία Χάλκου | Κάτω από: Ανακοινώσεις του Γραφείου Τύπου του Υπ. Παιδείας ΔΒΜΘ
18/09/2011
Τις τελευταίες ημέρες διακινείται στο χώρο του διαδικτύου μια φήμη που δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα. Ότι δήθεν τα DVD με το σχολικό υλικό που μοιράστηκαν στους μαθητές ήταν παραγωγή εταιρίας του συζύγου της Υπουργού Παιδείας.
Δηλώνουμε κατηγορηματικά και προς κάθε κατεύθυνση ότιπρόκειται για άθλιο και άκρως συκοφαντικό ψέμα, για το οποίο ήδη κινούνται νομικές διαδικασίες αποκατάστασης της αλήθειας και έχει ζητηθεί η συνδρομή της Υπηρεσίας Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.
Σημειώνουμε ότι η διαδικασία εκτύπωσης και διανομής των DVD με το εκπαιδευτικό υλικό, ανατέθηκε στο ΙΤΥΕ (Διόφαντος), το οποίο ακολούθησε κάθε νόμιμη διαδικασία για την διεκπεραίωση της υπόθεσης, με την οποία δεν έχει καμία απολύτως σχέση η Υπουργός Παιδείας, ο σύζυγος της ή οποιοσδήποτε άλλος συγγενής.