Οι κανόνες της τάξης μας

Από τις πρώτες μέρες το σχολικού έτους μιλήσαμε για τους κανόνες της τάξης. Αρχικά, διαβάσαμε το βιβλίο του Ευγένιου Τριβιζά «Ο μικρός Ερμής»

και συζητήσαμε  για όλα αυτά τα ΜΗ που αναφέρει.

Στη συνέχεια τα παιδιά κατέθεσαν την εμπειρία τους για τους κανόνες που έχουν στο σπίτι και τέλος συζητήσαμε για τους κανόνες που πρέπει να έχουμε στο σχολείο και τα παιδιά προτείνουν κανόνες για την τάξη. Παρατήρησαν κανόνες  σε εικόνες,  προσπάθησαν  να μαντέψουν σε ποιον κανόνα αντιστοιχεί η κάθε εικόνα και αιτιολόγησαν την προσφορά του και το τι θα μπορούσε να συμβεί  αν τον παραβιάσουμε (πχ ο κανόνας λέει περπατάμε όμορφα μέσα στην τάξη…συζητάμε για το τι θα μπορούσε να μας συμβεί αν δεν περπατούσαμε και τρέχαμε χωρίς να προσέχουμε).

Αναρτήσαμε τις εικόνες σε εμφανές σημείο και τα παιδιά υπαγόρευσαν στη νηπιαγωγό ποιον κανόνα να γράψει δίπλα σε κάθε εικόνα.

Τέλος, κάθε παιδί ζωγράφισε τον κανόνα που θεωρεί πιο σημαντικό και τον παρουσίασε στην ολομέλεια της τάξης.