Στις μέρες του κορωνοϊού

Συγγραφέας: ΜΑΡΙΑ ΣΤΑΜΑΤΟΓΛΟΥ | Κατηγορία Ανθρώπινα δικαιώματα, Επικαιρότητα | , στις 25-03-2020

Αγαπημένα μου παιδιά, όλα αλλάζουν, αυτό δε σημαίνει ότι παύουν ή αλλοιώνονται. Σε περιόδους κρίσης, δίνεται σε όλους μας η ευκαιρία να αναθεωρήσουμε τις προτεραιότητές μας, τις επιλογές μας, τις αρχές μας και να εκτιμήσουμε όλα αυτά τα μικρά για τα οποία τόσο εύκολα γκρινιάζαμε,

τα ρούχα, το styling, το φαγητό, τις βόλτες, τους φίλους, τους γονείς, τα αδέρφια, το σχολείο, τους καθηγητές, τις αποβολές, τα διαγωνίσματα, τις παρεξηγήσεις, την έλλειψη ελεύθερου χρόνου, την καταπίεση….η λίστα μάλλον ατελείωτη!!!

Εμείς άλλωστε ήμαστε προετοιμασμένοι. Πόσες φορές δεν είπαμε ότι η τεχνολογία δεν έχει βρει ακόμη τη θέση που της αναλογεί στην εκπαίδευση! Πόσες φορές δε σχολιάσαμε πόσο πιο ενδιαφέρον θα ήταν το μάθημα αν είχαμε σύνδεση με το διαδίκτυο! Ε, τώρα έχουμε! Να το challenge που πρέπει να εκτελέσουμε και θα το εκτελέσουμε.

Κι όταν με το καλό επιστρέψουμε στο σχολείο μας, θα δούμε με άλλο μάτι και σεβασμό ακόμη και το θρανίο μας, ακόμη και το πρωινό μας ξύπνημα ίσως δε θα’ ναι τόσο δυσβάσταχτο, ακόμη και η 1η ώρα της σχολικής ημέρας θα’ ναι πολύτιμη.

Είμαι βέβαιη ότι όλα αυτά έγιναν για να γίνουμε καλύτεροι δάσκαλοι, καλύτεροι μαθητές, καλύτεροι άνθρωποι. Ας φανούμε όλοι αντάξιοι των συνθηκών, καθένας από την «κοινωνική του θέση», κατά την Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή.

Το σχολείο, λοιπόν, δεν έκλεισε. Μπήκε στον ΗΥ. Το δικό μου moto θα’ ναι αυτό από δω και πέρα: «Ας συνδεθούμε»!

Με αγάπη,

Μαρία Σταμάτογλου

ΥΓ1.: Μου λείψατε

ΥΓ2.: Κι εγώ σας έλειψα, κατά βάθος…

ΥΓ3.: Και μην ακούσω κανέναν να λέει «κοροναϊός»! Μα δε στραμπουλάνε τη γλώσσα τους όταν το λένε; Δεν ξέρουν ότι για να γίνει σύνθεση δύο λέξεων, το α’ και β’ συνθετικό έχουν ως συνδετικό φωνήεν το ο;

ΥΓ4: Καλή αρχή σε όλους μας!

• Ο/Η Κασσιανή Πουλιάνου λέει:

Πόσο δίκιο έχετε κ. Σταμάτογλου! Αυτό με τη γκρίνια για το σχολείο ισχύει και για μας όχι μόνο για τους μαθητές μας.Ας επιστρέψουμε με το καλό και ας κάνουν φασαρία τα πρωτάκια μας ,ας κάνουν σκανταλιές τα δευτεράκια και ας μην πολυδιαβάζουν τα τριτάκια.Θεέ μου ας επιστρέψουμε με το καλό και υγειείς και όλα τα άλλα θα τα βρούμε.Μου λείψατε όλοι,σας αγαπώ