Για λίγο γάλα … λίγη ζεστασιά

Συγγραφέας: ΜΑΡΙΑ ΣΤΑΜΑΤΟΓΛΟΥ | Κατηγορία Ανθρώπινα δικαιώματα, Η επικαιρότητα του σχολείου μας, Περί εθελοντισμού | , στις 01-10-2015

prosfygesΣτο δύσβατο δρόμο της προσφυγιάς, ας δώσουμε το δικό μας χιτώνα, να΄ν ο χειμώνας πιο υποφερτός, ο πόνος λιγότερο δυσβάσταχτος, το κλάμα των παιδιών λιγότερο βασανιστικό.

Ας θυμηθούμε τι σημαίνει να είσαι πρόσφυγας.

Ας θυμηθούμε τι σημαίνει να είσαι άνθρωπος, πλούσιος ή φτωχός, λευκός ή έγχρωμος, χριστιανός ή μουσουλμάνος.

Κι ας ενώσουμε τις πνοές μας, για να διώξουμε τα νέφη του πολέμου μακριά, πολύ μακριά.

Το 2ο Γυμνάσιο Καλλιθέας και το 2ο Λύκειο Καλλιθέας, σε συνεργασία με τις κοινωνικές υπηρεσίες του Δ. Καλλιθέας,  συγκεντρώνουν είδη πρώτης για τους πρόσφυγες στη χώρα μας. Ας γίνουμε όλοι φορείς ενός μηνύματος ανθρωπισμού, μαθητές, δάσκαλοι και γονείς, γείτονες και φίλοι, για να εφοδιάσουμε το σχολείο μας με όσα περισσότερα είδη μπορούμε. Ας δραστηριοποιηθούμε όλη την εβδομάδα κι ας προσφέρουμε τον καλύτερό μας εαυτό. ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΘΑΥΜΑ!!!

ΕΙΔΗ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ

ΤΡΟΦΙΜΑ: κονσέρβες, γάλα εβαπορέ, παξιμάδια, μπισκότα, σοκολάτες, ξηροί καρποί, αποξηραμένα φρούτα, χυμοί, τσάι, βρεφικές κρέμες σε σκόνη

ΡΟΥΧΙΣΜΟΣ: ζεστά ρούχα, πανωφόρια, παπούτσια, εσώρουχα, κάλτσες, παιδικά ρούχα και παπούτσια, κουβέρτες, μαξιλάρια, σεντόνια, πετσέτες

ΕΙΔΗ ΥΓΙΕΙΝΗΣ: σαμπουάν, αφρόλουτρα, σφουγγάρια, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτσες, παιδικές πάνες, μωρομάντηλα, χαρτομάντηλα, σερβιέτες, απολυμαντικά μαντηλάκια

ΦΑΡΜΑΚΑ: παυσίπονα χάπια και παιδικά σιροπάκια, σύριγγες, βάμμα ιωδίου, οινόπνευμα, επίδεσμοι κλπ

ΛΟΙΠΑ ΕΙΔΗ: ομπρέλες, παιδικά καρότσια, πλαστικά πιάτα – ποτήρια, πιρούνια, κουτάλια, πιπίλες, μπιμπερό

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί:

Κασσιανή Πουλιάνου, θεολόγος

Μαρία Σταμάτογλου, φιλόλογος

• Είμαστε πάντα όλοι μαζί, ΆΛκηστή μου! Απλώς κάποιοι παίρνουν την πρωτοβουλία, μόνοι τους όμως δε θα έκαναν τίποτα! οπότε συνεχίζουμε …. Ευχαριστώ πολύ!

• Αν όλοι μας κάναμε από μια καλή πράξη την ημέρα πόσο πιο όμορφος θα ΄ταν ο κόσμος μας!
    Συνέχισε Μαρία να ανοίγεις το δρόμο και εμείς…ό,τι μπορούμε!
    Θερμά συγχαρητήρια!

• Μαζί ξεκινήσαμε! Σας ευχαριστώ για όλα, τη στήριξή σας και την αυτοπεποίθηση που απέκτησα εξαιτίας σας. Μαζί προχωράμε, λοιπόν! Σας περιμένουμε!

• Ο/Η Δημήτριος Πυρομάλης λέει:

την ανθρωπιά την διδάσκετε με το παράδειγμά σας. Το συναίσθημα και την καλοσύνη τα έχετε μέσα σας. Μη λυγίσετε οδηγείστε τα παιδιά μας στον ανθρωπισμό και τον εθελοντισμό. Μπράβο σας για την πρωτοβουλία με καθηγήτριες σαν εσάς η παιδεία μας θα πάει μπροστά.

Πυρομάλης Δημήτριος