“Εδώ Λογοτεχνούπολη”

images“Εδώ Λογοτεχνούπολη: πάμε για διαγωνισμό”: ένα πολιτιστικό πρόγραμμα ποίησης και λογοτεχνίας που έχει ως αντικείμενο την καλλιτεχνική παρουσίαση του έργου συνολικά ή ενός χαρακτηριστικού έργου ενός ποιητή ή λογοτέχνη, του οποίου δείγματα γραφής περιλαμβάνονται στο διδακτικό εγχειρίδιο των Κειμένων Νεοελληνικής Λογοτεχνίας της Γ΄ Γυμνασίου.

Συμμετέχουν όλοι οι μαθητές της Γ΄ τάξης, οι οποίοι  καλούνται να δημιουργήσουν εμπνευσμένοι από κείμενα που θα επιλέξουν οι ίδιοι κι έτσι να βιώσουν τη γέννηση της τέχνης μέσα από την τέχνη! Έχουν τη δυνατότητα κάνουν ένα εικαστικό έργο, ζωγραφικό ή κολλάζ, να δραματοποιήσουν ένα ποιητικό ή πεζό κείμενο, να μελοποιήσουν ποίηση, να χορέψουν και να τραγουδήσουν, να δημιουργήσουν μια ψηφιακή παρουσίαση με εικόνες, στίχους και ανάλογη μουσική επένδυση, να γράψουν ποίηση, να αλλάξουν το τέλος ενός μυθιστορήματος, να συνδυάσουν τέχνες, να γίνουν μικροί καλλιτέχνες!!!

Για την επίτευξη του επιδιωκόμενου αποτελέσματος οι μαθητές σχηματίζουν μόνοι τους ομάδες, επιλέγουν τον ποιητή ή λογοτέχνη που θα αποτελέσει το αντικείμενο της μελέτης τους, επιλέγουν το θέμα της εργασίας τους, ερευνούν και δημιουργούν.

Το πρόγραμμα κορυφώνεται με την παρουσίαση των εργασιών των ομάδων στο σύνολο των μαθητών της Γ’ τάξης και τη διεξαγωγή διαγωνισμού για την ανάδειξη των πιο καλοδουλεμένων, πρωτότυπων και εντυπωσιακότερων εργασιών! Το έπαθλο ένα αμάραντο στεφάνι και μια ανεξίτηλη μαθητική ανάμνηση! Η κριτική επιτροπή θα αποτελείται από τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς και πολλές απρόοπτες συμμετοχές….

Σχολικό έτος 2015 – 2016

Συντονίστρια: Μαρία Σταμάτογλου, ΠΕ02