Εκπαιδευτική Επίσκεψη

Σχολικών Δραστηριοτήτων
Πολιτιστικών Θεμάτων

«Παιχνίδια από τα παλιά»

Τον Ιούνιο του 2015 το 5ο Γυμνάσιο Κορίνθου πραγματοποίησε Εξαήμερη Εκπαιδευτική Εκδρομή στο Βερολίνο στο πλαίσιο υλοποίησης του πολιτιστικού προγράμματος: “Παιχνίδια απ` τα παλιά», το οποίο έχει εγκριθεί με την υπ` αριθ. 12345Β/ 25-11-2014 απόφαση.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του προγράμματος: Βιτσελά Μαρία και Δεληγιάννη Ευδοξία.

Σκοπός της επίσκεψης ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές παλιά παιχνίδια της Γερμανίας και να βρουν ομοιότητες και διαφορές με αντίστοιχα ελληνικά. Επίσης ήρθαν σε επαφή με συνομήλικους μαθητές της ξένης χώρας και γνώρισαν την καθημερινότητα,  τις συνήθειες, τον τρόπο ζωής, την κουλτούρα και την έκφρασή τους. Γι` αυτό επισκέφτηκαν το Ευρωπαϊκό Σχολείο Gymnasium Steglitz, και συνομίλησαν με μαθητές στη Γερμανική αλλά και Αγγλική Γλώσσα, τις οποίες και διδάσκονται και συνεργάστηκαν με τους μαθητές του σχολείου στην έρευνα τους για τα παλιά παιχνίδια. Ενημερώθηκαν επίσης για το εκπαιδευτικό σύστημα στη Γερμανία. Στο Πανεπιστήμιο Humboldt ενημερώθηκαν για τις δυνατότητες σπουδών και μεταπτυχιακών προγραμμάτων και την σύνδεση των σπουδών με την αγορά εργασίας. Κατά την ξενάγηση τους στη Βουλή γνώρισαν το πολιτικό σύστημα της Γερμανίας. Τέλος  πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις σε μουσεία, ιστορικά μνημεία και σε πλατείες και πάρκα του Βερολίνου, όπου οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν από κοντά την πολιτιστική κληρονομιά της Γερμανίας σε αντιπαραβολή με τον ελληνικό πολιτισμό αλλά και το φυσικό περιβάλλον.

Συμμετείχαν 8 μαθήτριες και 7 μαθητές με συνοδούς 2 καθηγητές, και 2 γονείς οι οποίοι επιθυμούσαν να συνοδεύσουν τα παιδιά τους.

ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ “ΡΑΪΧΣΤΑΓΚ”

Βερολίνο - Γερμανικό Κοινοβούλιο «Ράιχσταγκ»

ΝΗΣΙ ΤΩΝ ΜΟΥΣΕΙΩΝ                    ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ

“ΦΕΡΝΣΕΤΟΥΡΜ”

Βερολίνο - Νησί των Μουσείων                                          Βερολίνο - Τηλεοπτικός πύργος Βερολίνου «Φέρνσετουρμ»

ΠΥΛΗ ΤΟΥ ΒΡΑΝΔΕΜΒΟΥΡΓΟΥ                          ΚΟΚΚΙΝΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ

Βερολίνο - Πύλη του Βρανδεμβούργου                                            Βερολίνο - Κόκκινο Δημαρχείο

ΚΑΘΕΔΡΙΚΟΣ ΝΑΟΣ ΤΟΥ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ              ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΗΣ ΠΕΡΓΑΜΟΥ

Βερολίνο - Καθεδρικός του Βερολίνου                                      Βερολίνο - Μουσείο της Περγάμου

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.