25Η ΜΑΡΤΙΟΥ ΚΑΙ 28Η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Ιαν 202220

Όπως κάθε έθνος, έτσι και η Ελλάδα έχει τις δικές της εθνικές εορτές, την 28η Οκτωβρίου και την 25η Μαρτίου.

Κάθε χρόνο διοργανώνονται εορταστικές εκδηλώσεις με μαθητικές και στρατιωτικές παρελάσεις, προκειμένου να τιμήσουμε τους ήρωες που αγωνίστηκαν με θάρρος και αυταπάρνηση, δίνοντας ακόμα και τη ζωή τους για την ελευθερία της πατρίδας μας. Σε αυτούς οφείλουμε την ελευθερία μας και την ανεξαρτησία μας.

Τα σχολεία διοργανώνουν εορτές με σκετς, ποιήματα και τραγούδια, ενώ τα μικρότερα παιδιά επιδίδονται σε διάφορες κατασκευές (σημαιάκια, τσολιαδάκια, ζωγραφική με ήρωες των επαναστάσεων), μαθαίνοντας έτσι την ιστορία του τόπου τους.

25Η ΜΑΡΤΙΟΥ28i oktovriou 1940 i epeteios tou oxi

από κάτω από: ΕΘΝΙΚΕΣ ΕΟΡΤΕΣ | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 25Η ΜΑΡΤΙΟΥ ΚΑΙ 28Η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ

Ιαν 202223

ΤΡΕΙΣ ΙΕΡΑΡΧΕΣ

1. ΜΕΓΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
«Να προσέχουν τα παιδιά με ποιους συναναστρέφονται, να προσέχουν ποιους κάνουν φίλους. Όπως ο μολυσμένος αέρας, όταν τον εισπνεύσουμε, αφήνει μέσα μας χωρίς να τα βλέπουμε μικρόβια της αρρώστιας, έτσι και το κακό περιβάλλον αφήνει μέσα στη ψυχή του παιδιού τη μόλυνσή του.»
Κι όταν διαβάζουν τα παιδιά, αλλά και όλοι μας πρέπει να κάνουμε όπως οι μέλισσες που με πολλή σοφία τρυγούν από κάθε άνθος, μόνο ότι είναι χρήσιμο. “
2. ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ
«Όποιος επιπλήττει τους νέους χωρίς συγχρόνως να τους παρηγορεί, τους κάνει σκληρότερους. Διότι δεν μπορούν να σηκώσουν το φορτίο των συνεχών ελέγχων και γι΄ αυτό και με βιαιότητα αντιδρούν. Για να προλάβουμε λοιπόν τους πόνους που προκαλούν οι έλεγχοι, πρέπει να τους συνοδεύουμε με λόγια καλοσύνης»
3. ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΛΟΓΟΣ
«Τίποτα αντάξιο δεν υπάρχει του πιστού φίλου» όμως: «Σε καμιά περίπτωση της ζωής σου να μην κάνεις φίλο τον άνθρωπο τον πονηρό» γιατί: «Σε ψυχές διεφθαρμένες, τίποτε απ΄ τα καλά δεν είναι αξιόπιστο».
από κάτω από: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΕΟΡΤΕΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ

ΙΣΤΟΤΟΠΟΣ

Ιαν 202223

από κάτω από: ΙΣΤΟΤΟΠΟΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΙΣΤΟΤΟΠΟΣ

Οι τρεις Ιεράρχες

Ιαν 202222

Κάθε χρόνο στις 30 Ιανουαρίου εορτάζουμε τους Τρεις Ιεράρχες, (Μέγας Βασίλειος, Ιωάννης ο Χρυσόστομος και Γρηγόριος ο Θεολόγος). Θεωρούνται προστάτες των γραμμάτων και των μαθητών.

Για τη σοφία τους και τη χριστιανική τους ζωή η Εκκλησία τους ονάμασε αγίους και ο καθένας γιορτάζει ξεχωριστά.

1. Ο Μέγας Βασίλειος στις 1 Ιανουαρίου.

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

2. Ο Γρηγόριος ο Θεολόγος στις 25 Ιανουαρίου.

Ο ΘΕΟΛΟΓΟΣ

3. Ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος στις 27 Ιανουαρίου.

ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ

Επειδή όμως υπήρχε διχογνωμία ανάμεσα στους Χριστιανούς για το ποιός από τους τρεις Αγίους, είναι σημαντικότερος και έχει προσφέρει τα περισσότερα, αποφασίστηκε στα τέλη του 4ου αιώνα μια κοινή εορτή και για τους τρεις, στις 30 Ιανουαρίου.

από κάτω από: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΕΟΡΤΕΣ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι τρεις Ιεράρχες

ΤΟ ΦΛΑΜΠΟΥΡΟ

Ιαν 202220

από κάτω από: ΒΙΝΤΕΟ- ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΤΟ ΦΛΑΜΠΟΥΡΟ

ΗΘΗ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Δεκ 202128

Λήψη αρχείου

από κάτω από: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΕΟΡΤΕΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΗΘΗ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Η ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ – ΕΘΙΜΟ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΣ

Δεκ 202126

Η βασιλόπιτα είναι ένα από τα κύρια έθιμα της Πρωτοχρονιάς. Όλοι μικροί – μεγάλοι περιμένουν πως και πως το βράδυ της Παραμονής της Πρωτοχρονιάς, όταν αλλάζει ο νέος χρόνος ή ανήμερα  Πρωτοχρονιάς την κοπή της βασιλόπιτας. Τυχερός θα είναι αυτός στον οποίο θα τύχει το φλουρί. Η παρασκευή της είναι πολύ εύκολη. Υπάρχουν ποικίλες συνταγές. Μία από αυτές είναι και η παρακάτω συνταγή. Για να τη δείτε , πατήστε στο σύνδεσμο.

ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΗ ΣΥΝΤΑΓΗ

ΥΛΙΚΑ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ

από κάτω από: ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΕΟΡΤΕΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ – ΕΘΙΜΟ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΣ

ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ