Το χαμένο νησί Σταφύλι

της Άννας Σ.

Πριν από χιλιάδες χρόνια υπήρχε ένα νησί που λεγόταν Σταφύλι. Ήταν ένα από τα μεγαλύτερα νησιά του Ατλαντικού Ωκεανού. Υπήρχαν και άλλα νησιά γύρω από αυτό, όπως το νησί Ροδάκινο, το νησί Κεράσι και το νησί Φράουλα.

Στο νησί ζούσαν πάνω από 500.000 και τα Καλοκαίρια το επισκέπτονταν περίπου 100.000 τουρίστες.  Οι πιο αγαπημένες ασχολίες των κατοίκων το Χειμώνα ήταν το πατινάζ και το σκι. Οι αγαπημένες τους  ασχολίες το Καλοκαίρι ήταν το βόλει και το τένις.

Ξαφνικά μια μέρα έγινε κάτι τρομερό. Στο νησί Φράουλα έγινε σεισμός. Άνοιξε η γη και κατάπιε  όλα τα νησιά μαζί με τους κατοίκους. Έτσι το νησί Σταφύλι εξαφανίστηκε μαζί με τα υπόλοιπα.

Κατηγορίες: ΓΛΩΣΣΑ, Η ΤΑΞΗ ΜΟΥ/2009-10/Ε'. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.