Παραμύθι για τον κορονοϊό

Τα παιδιά είναι λίγο δύσκολο να αντιληφθούν την έννοια της πανδημίας και τις επιπτώσεις της, όπως οι ενήλικες. Επισυνάπτω λοιπόν, ένα πολύ ωραίο παραμύθι που δημιουργήθηκε από τον Σύλλογο Ελλήνων Ψυχολόγων, το οποίο συνοδεύεται από δημιουργικές δραστηριότητες. Μπορούν να το χρησιμοποιήσουν εκπαιδευτικοί, ειδικοί ψυχικής υγείας και γονείς. https://blogs.sch.gr/marlysik/files/2020/04/koronoios-gia-paidia.pdf

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παραμύθι για τον κορονοϊό

Καλωσόρισμα

Αγαπητοί/ές συνάδελφοι και μαθητές/τριες,

Ελπίζω να είστε όλοι υγιείς. Για τους περισσότερους, αν όχι για όλους, η κρίση που διανύουμε λόγω της πανδημίας είναι μια αρκετά δύσκολη και σοβαρή κατάσταση. Πρόκειται για μία αντιξοότητα που μας αφορά τόσο συλλογικά όσο και ατομικά. Βέβαια, ο καθένας βιώνει την κρίση με τον δικό του τρόπο επηρεασμένος από τις συνθήκες διαβίωσης αλλά και από τον εσωτερικό του κόσμο.

Ακούμε συχνά «μην αγχώνεστε», «μη φοβάστε»… Και θα αγχωθούμε και θα φοβηθούμε … και θα θυμώσουμε! Μετά θα ελπίζουμε, ίσως απογοητευτούμε και ξανά θα ελπίζουμε. Θα βιώσουμε όλα τα συναισθήματα γιατί είναι ανθρώπινα και αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της φύσης μας. Το σημαντικότερο όλων όμως είναι ότι ενώ είμαστε απομονωμένοι στα σπίτια μας λόγω της απαγόρευσης κυκλοφορίας, είμαστε πιο πολύ μαζί από ποτέ, καθώς όλοι προσπαθούμε και ελπίζουμε για το κοινό καλό. Ο κίνδυνος που αντιμετωπίζουμε είναι υπαρκτός αλλά παροδικός.

Εδώ, θα ανεβάζω άρθρα ή υλικό που θα χαρώ πολύ αν είναι έστω και λίγο βοηθητικά για εσάς.

Εύχομαι σε όλους σας καλό Πάσχα με υγεία, ακόμα και αν είναι διαφορετικό από τις προηγούμενες χρονιές. Ελπίζω του χρόνου να μπορούμε όλοι μας να το απολαύσουμε όπως θα θέλαμε.

Λυσικάτου Μαρία

Εκπαιδευτική Ψυχολόγος MSc