Η ιστορία του ιπποπόταμου

Με αφορμή το μάθημα της γλώσσας Ιστορίες  στο γράμμα  Ι ι οι μαθητές-τριες της τάξης έγραψαν τη  δική τους ιστορία.                                                                                                                                                                                                                           Κάθε μαθητής   διατύπωνε την δική του πρόταση και την συνέχιζε ο επόμενος-η, έτσι δημιούργήθηκε μια ιστορία , με τη βοήθεια της δασκάλας έγραψε στο χαρτί τη δική του πρόταση και την ζωγράφισε.

Η ιστορία  του ιπποπόταμου

Μια φορά ένας ιπποπόταμος πήγαινε στη λίμνη να φάει ένα καλάμι. Στο δρόμο συνάντησε έναν μεγαλύτερο ιπποπόταμο, που τον ρώτησε που πηγαίνει , αν θέλει να κάνουνε παρέα και να πάνε μαζί για φαγητό.                                           Αφού  έφαγαν έκαναν μια ωραία βουτιά, εκεί συνάντησαν έναν ελέφαντα που ήθελε και αυτός να δροσιστεί.  Ένα ποντικάκι που ήθελε να πιει νερό τους πλησίασε, τον πήραν στην παρέα τους, έπαιζαν όλοι μαζί  παιχνίδια του νερού.                                                                                                                     Όταν τελείωσαν το μπάνιο τους περπάτησαν στο δάσος, συνάντησαν έναν πολύχρωμο κόκορα, τον κάλεσαν στην παρέα τους και ξάπλωσαν κάτω από τα δέντρα και  τ’ αστέρια  του  ουρανού για να παρατηρήσουν τη σελήνη και τ’ άστρα που ταξίδευαν στον ουρανό.                                                                                     Κοιμήθηκαν… όταν ξημέρωσε έψαχναν το ποντικάκι που είχε εξαφανιστεί. Συνέχισαν να το ψάχνουν, τελικά το βρήκαν, τους εξήγησε ότι φοβήθηκε από έναν θόρυβο γι’ αυτό κρύφτηκε σε μια μικρή τρύπα.                                                      Αφού έγιναν πάλι παρέα συνέχισαν το παιχνίδι με κρυφτό , κυνηγητό και ποδόσφαιρο, αργότερα ήρθαν στην παρέα τους διάφορα πουλιά   όπως κόρακας και  αετός, ο κόρακας πετούσε από κλαδί σε κλαδί και όλοι μαζί διασκέδαζαν.              Το απόγευμα αποφάσισαν να ψάξουν για τροφή, ενώ βάδιζαν στο δάσος, μάζεψαν καρπούς δέντρων και μικρά   φυτά, τα  έφαγαν   και αφού χώνεψαν το φαΐ τους πήγαν σε μια παραλία να κολυμπήσουν και να κάνουν ηλιοθεραπεία.               Όλα αυτά τα ζωάκια πέρασαν καλά και αποφάσισαν να ζήσουν για πάντα μαζί.

Οι μαθητές-τριες  της Α2΄ τάξης

Ακολουθεί το βίντεο με τις δημιουργίες των παιδιών

Μία σκέψη στο“Η ιστορία του ιπποπόταμου

1. Συγχαρητήρια κ. Μαρία για την εξαιρετική δουλειά σας.Πέρα απο τον τόσο δημιουργικό τρόπο διδασκαλίας ,μου δίνετε την δυνατότητα να θαυμάσω και εγώ όλα τα υπέροχα πράγματα που κάνετε στο σχολείο , όλα αυτά που μου διηγείται το παιδί μου και να μοιράζομαι τη χαρά και τον ενθουσιασμό του. Ευχαριστώ για την μεγάλη αγκαλιά που τους δίνετε .

Τα σχόλια είναι κλειστά.