Γιορτή 28ης Οκτωβρίου

Την Παρασκευή 26/10/2018 πραγματοποιήθηκε στην κεντρική αίθουσα του ΚΑΠΗ ΔΗΜΟΥ ΒΕΡΟΙΑΣ  η γιορτή του Β2΄ τμήματος  για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας παρουσίασαν τα ιστορικά γεγονότα του ελληνικού λαού για την υπεράσπιση του δίκαιου και τη λευτεριά της Ελλάδας, τις νίκες των Ελλήνων και τον ηρωισμό τους για τα οποία ολόκληρη η Ευρώπη υποκλίθηκε και θαύμασε.

Επίσης τραγούδησαν και απήγγειλαν αποσπάσματα από μεγάλα έργα των Ελλήνων ποιητών – Οδυσσέα Ελύτη –Γιάννη Ρίτσου – Άγγελου Σικελιανού που αναφέρονται στη μεγάλη Εθνική μας επέτειο,   τους μαθητές/τριες συνόδευαν βίντεο με ιστορικά ντοκουμέντα και τραγούδια της εποχής.

Η γιορτή έκλεισε με τον εθνικό ύμνο, στην οποία παραβρέθηκαν πολλοί γονείς και κηδεμόνες των παιδιών μας για να τιμήσουμε όλοι  μαζί τους αθάνατους ήρωες του 1940.