8η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2021

Την Παρασκευή 24 Σεπτεμβρίου 2021, γιορτάσαμε την 8η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Το σύνθημά μας ήταν «Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά».

Στο τμήμα μας σχεδιάσαμε και υλοποιήσαμε αθλητικές δραστηριότητες, μιλήσαμε με τους μαθητές μας για το αίσθημα του ανήκειν σε μία ομάδα και για το πώς θα ανεβάσουμε το ηθικό των συμπαικτών μας, μάθαμε πληροφορίες για πρωτότυπα αθλήματα και επιλέξαμε να αποδώσουμε στο χαρτί τα αγαπημένα από τα αθλήματα που δοκιμάσαμε στην αυλή μας. Στο τέλος της ημέρας, όλοι οι μαθητές μας πήραν από ένα βραβείο για τη συμμετοχή τους σε αυτές τις δραστηριότητες.

Η προώθηση της δημιουργικότητας μέσω του αθλητισμού, η προαγωγή της υγείας και της ευεξίας, η ενθάρρυνση της κοινωνικής ενσωμάτωσης και της ανάπτυξης κοινωνικών δεξιοτήτων, αποτέλεσαν τους υπό έμφαση στόχους του εν λόγω εορτασμού. Ήταν μια μέρα γεμάτη κίνηση, αλληλοβοήθεια και αρκετή ενέργεια. Όλοι έφυγαν με ένα μεγάλο χαμόγελο, μαθητές αλλά και εκπαιδευτικοί!