2 Δεκ 2016

Κι αν ήσουν εσύ;

Συντάκτης: ΠΕΤΡΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ | Κάτω από: Σεμινάρια

2016-KiAnHsounEsyPoster-web (410 x 600)
Αυτό το Σαββατοκύριακο (2-4 Δεκεμβρίου) στα Ιωάννινα παρακολουθούμε το επιμορφωτικό βιωματικό σεμινάριο “Κι αν ήσουν εσύ;”, που οργανώνουν το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση και το Γραφείο της Ύπατης Αρμοστίας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες στην Ελλάδα, σε συνεργασία με τις ΔΠΕ & ΔΔΕ Ιωαννίνων (μέσω των Υπεύθυνων Σχολικών Δραστηριοτήτων).

Πρόκειται για μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα δράση με βιωματικό χαρακτήρα, που ευαισθητοποιεί τους εκπαιδευτικούς γενικά σε θέματα ανθρώπινων δικαιωμάτων και τους εξοικειώνει με τεχνικές θεάτρου, ασκήσεις και παιχνίδια για την κινητοποίηση των μαθητών και την ενίσχυση της συνοχής των παιδαγωγικών ομάδων που συμμετέχουν σε προγράμματα σχετικά με τα ανθρώπινα δικαιώματα και τους πρόσφυγες.

Η μέχρι στιγμής εμπειρία είναι σχεδόν αποκαλυπτική και η δουλειά των επιμορφωτών θεατροπαιδαγωγών εξαιρετική.

Ετικέτες: , , ,

Τα σχόλια είναι κλειστά.