“Here Comes the Sun” eTwinning Έργο-Η επίδραση του ήλιου στην ανάπτυξη των φυτών

Αυτή η δραστηριότητα υλοποιήθηκε όσο τα σχολεία ήταν κλειστά λόγω της πανδημίας. Για τις προπαρασκευαστικές δραστηριότητες χρησιμοποιήσαμε Webex τηλεδιασκέψεις και την ηλεκτρονική μας τάξη. Κατά τη διάρκεια μιας διαδικτυακής συνάντησης στο Webex, επεξεργαστήκαμε την ενότητα 12 «Ενέργεια» της Μελέτης Περιβάλλοντος, για να μάθουμε ποιες είναι οι επιπτώσεις του Ήλιου στον πλανήτη.
Χρησιμοποιήσαμε το μαθησιακό αντικείμενο «Η ανάπτυξη των φυτών» από το Φωτόδεντρο (Εθνικός Συσσωρευτής Εκπαιδευτικού Περιεχομένου) για να αναγνωρίσουμε την επίδραση διαφόρων παραγόντων στην ανάπτυξη των φυτών. Τέλος, ανατέθηκε στις/στους μαθήτριες/μαθητές ένα πείραμα  καταγραφής της επίδρασης του ήλιου στην ανάπτυξη φακών και να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα. Πατήστε στην εικόνα για να δείτε τα αποτελέσματα του πειράματος και τα συμπεράσματα των μαθητριών/τών.