“Φορώντας τα παπούτσια ενός ανθρώπου με  αναπηρία τύφλωσης”

7 Απριλίου 2024 Δεν επιτρέπονται σχόλια Από ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΙΟΝΥΣΟΥ

Την Παρασκευή 5 Απριλίου ,στο  σχολείο μας υλοποιήσαμε στο πλαίσιο του προγράμματος “Η Φωτεινή όψη της διαφορετικότητας” την δράση “Φορώντας τα παπούτσια ενός ανθρώπου με  αναπηρία τύφλωσης”.

Επισκέφθηκε το σχολείο μας ο κ Αλεξανδράκης, δικηγόρος , ιδρυτής του φορέα ” Ο άνθρωπος στο επίκεντρο ” ο οποίος έχει αναπηρία τύφλωσης.Οι μαθητές μας «μπήκαν στα παπούτσια του» και γνώρισαν με βιωματικές δράσεις, την προσβασιμότητα και καθημερινότητα  της  ζωής  ενός τυφλού συνανθρώπου μας.

1712499535505

Έγινε συζήτηση για τα πιθανά ατυχήματα  δίνοντας κατευθύνσεις για την αποφυγή  επικίνδυνων περιπτώσεων.

Βάδισαν με λευκά μπαστούνια , καλύπτοντας τα μάτια τους με μαντήλια, έγραψαν το όνομα τους στη γραφή Braille, ήρθαν σε επαφή με λογισμικά που χρησιμοποιούν οι τυφλοί συνάνθρωποι μας , καταφέρνοντας έτσι να λειτουργούν αυτόνομα και ισότιμα μέσα στην κοινωνία μας. Ο ενθουσιασμός των μαθητών μας ήταν μεγάλος κι αυτό φάνηκε από την μεγάλη συμμετοχή τους! Ο σεβασμός στα ανθρώπινα δικαιώματα,η αλληλεγγύη και η ενσυναίσθηση αποτελούν ανθρώπινες αξίες που  πρέπει να καλλιεργούμε στα παιδιά μας.

1712499535527 20240405 130151 20240405 125811 1712499535624

Η συγκεκριμένη δράση απέδειξε στα παιδιά μας ,ότι  η δύναμη της θέλησης ξεπερνά κάθε εμπόδιο και  δίνει στον άνθρωπο φτερά για να συνεχίσει να ανεβαίνει όσο πιο ψηλά γίνεται!

Επίσης ,ότι η  αγωνιστικότητα  τον  κάνει νικητή  της ζωής ,ακόμη κι αν οι δυσκολίες και οι ανατροπές, που τυχόν συναντήσει κατά το διάβα της ζωής  του είναι μεγάλες.

Γιατί ο άνθρωπος μπορεί να καταφέρει τα πάντα αρκεί να το θέλει!