Εορταστικές εκδηλώσεις 25ης Μαρτίου 2024

23 Μαρτίου 2024 Δεν επιτρέπονται σχόλια Από ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΙΟΝΥΣΟΥ

Η εκπαιδευτική κοινότητα του Γυμνασίου Διονύσου, τίμησε την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024, την επέτειο της Εθνικής Ανεξαρτησίας του 1821. Οι μαθητές παρουσίασαν ιστορικά και λογοτεχνικά κείμενα, επιχειρώντας να εμβαθύνουν στο φαινόμενο της ελληνικής Επανάστασης και να αναζητήσουν τους λόγους της έναρξης και επιτυχούς έκβασής της.

7

Κεντρικό θέμα της γιορτής ήταν η επισήμανση του νευραλγικού ρόλου της παιδείας σε κάθε πτυχή της Επανάστασης: στην οργάνωση της Φιλικής Εταιρείας, στην αφύπνιση του γένους, στην επιλογή των κατάλληλων ηγετών, στην τόνωση της αυτοπεποίθησης των οπλαρχηγών, στο κίνημα του  φιλελληνισμού.

6  5

Μετά την παρουσίαση της γιορτής, ακολούθησε παιχνίδι γνώσεων, με παίκτες που είχαν επιλεγεί μέσω μυστικής ψηφοφορίας από τους ίδιους τους μαθητές. Η νικήτρια ομάδα (της Α’ Γυμνασίου) βραβεύτηκε με ένα βιβλίο για την Επανάσταση του 1821, καθώς κι ένα επετειακό αντικείμενο τέχνης.

8

Την γιορτή επισφράγισε η παρουσίαση παραδοσιακών χορών από την χορευτική ομάδα της Γ’ Γυμνασίου, την οποία αυθόρμητα πλαισίωσαν μαθητές μικρότερων τάξεων, μέλη εξωσχολικών χορευτικών ομίλων.

13  12  10

Ο σύλλογος καθηγητών ευχαριστεί θερμά τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, τους γονείς, αλλά κυρίως όλους τους μαθητές, που με συνέπεια και ζήλο, ταυτίστηκαν για λίγο με το όραμα των Επαναστατών. Επίσης, ευχαριστεί και τους χορευτές, που χτύπησαν με δύναμη το πόδι τους στη γη, για να στείλουν ηχηρό μήνυμα στους αγωνιστές ότι παραμένουν αλησμόνητοι.

Οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας τίμησαν την επέτειο της 25 Μαρτίου 1821 και ανήμερα όπου δέχθηκαν το θερμό χειροκρότημα γονέων-κηδεμόνων, συγγενών, φίλων και πολιτών που με σύμμαχο τον καλό καιρό παρακολούθησαν την παρέλαση στο Ηρώο Διονύσου . Είχε προηγηθεί επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων.

20240325 105257  20240325 102741   20240325 110752

Ευχαριστούμε θερμά τους μαθητές/τριες, εκπαιδευτικούς και γονείς-κηδεμόνες για τη συμμετοχή τους στις εορταστικές εκδηλώσεις για την 25η Μαρτίου 2024.