Φιλαναγνωσία Β2

6 Δεκεμβρίου 2023 Δεν επιτρέπονται σχόλια Από ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΙΟΝΥΣΟΥ

Μέσα στα πλαίσια του μαθήματος των κειμένων της νεοελληνικής λογοτεχνίας , οι μαθητές του Β2 τμήματος Γυμνασίου Διονύσου , παρουσίασαν στην αίθουσα των πολλαπλών χρήσεων το βιβλίο της Αγγελικής Δαρλαση « το παλιόπαιδο». Στόχος της εν λόγω δράσης είναι η καλλιέργεια και ενίσχυση της  φιλαναγνωσίας , η τόνωση της αυτό έκφρασης των μαθητών μας και η ευαισθητοποίηση σε ακανθώδη επίκαιρα θέματα που ταλανίζουν την κοινωνία μας , όπως αυτό της σύστασης συμμοριών, επιμέρους θέμα που πραγματεύεται το εξεταζόμενο βιβλίο  ! Μια αληθινή ιστορία για την πίστη στον άνθρωπο και τον ανθρωπισμό !Μια ιστορία για την δύναμη της τέχνης και του πολιτισμού ενάντια στην φτώχεια και τον κοινωνικό αποκλεισμό! Οι μαθητές σε  κυκλική διάταξη και καθισμένοι σε μαξιλάρες που έφεραν από το σπίτι τους, απάντησαν σε φύλλα εργασίας αναφορικά με το περιεχόμενο του βιβλίου, αντάλλαξαν απόψεις , μοιράστηκαν προσωπικές τους εμπειρίες , προβληματίστηκαν παρουσιάζοντας στο τέλος τις υπέροχες  ζωγραφιές που φιλοτέχνησαν εμπνευσμένοι από τον τίτλο του λογοτεχνικού έργου !
IMG 1680 IMG 1643 IMG 1642