teachers4europe

TeaCheRs4euRopE 2017-2018

Η εργασία των μαθητών του Γυμνασίου Δαύλειας στα πλαίσια του προγράμματος TeaCheRs4euRopE τη σχολική χρονιά 2017-2018.

Το σχολικό έτος 2017-2018 το σχολείο μας, Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις Δαύλειας Βοιωτίας, συμμετείχε ενεργά στο πρόγραμμα TeaCheRs4euRopE με εργασία που φέρει τον τίτλο: «19 μαθητές-19 χώρες-19 παραμύθια -Ο γύρος της Ευρώπης μέσα από παραμύθια». Υπεύθυνη για την εκπόνηση της εργασίας ήταν η εκπαιδευτικός του σχολείου κ. Μαρία Μάγγα, καθηγήτρια Αγγλικής Γλώσσας, ενώ στην εργασία συμμετείχαν και οι 19 μαθητές των τριών τάξεων του Γυμνασίου Δαύλειας. Αφορμή για την επιλογή του θέματος στάθηκε η ανακήρυξη του 2018 ως Ευρωπαϊκό Έτος Πολιτιστικής Κληρονομιάς, ενώ στόχος της εργασίας ήταν οι μαθητές να γνωρίσουν καλύτερα, να εκτιμήσουν και να χαρούν την ευρωπαϊκή άυλη πολιτιστική κληρονομιά μέσα από τα ευρωπαϊκά παραμύθια.