Καλώς ήρθατε στο Schoolture

Eχετε δει την ταινία που παρουσιάζει τη ζωή και το έργο του μεγάλου παιδαγωγού Célestin  Freinet ,με τίτλο

Ο δάσκαλος που άφηνε τα παιδιά να ονειρεύονται“; Εγώ την είδα και ζήλεψα! Κατάφερε  με πολύ λίγα μέσα,αλλά με τεράστιο πάθος να δημιουργήσει ένα σχολείο γεμάτο ελεύθερα παιδιά. Σήμερα το σχολείο -σε γενικές γραμμές- διαθέτει όλα τα μέσα επικοινωνίας, δημιουργικότητας και συνεργασίας , αλλά το δυναμικό του είναι μαθητές που βαριούνται και καθηγητές που τρέχουν να προλάβουν την ύλη.

Κι όλα αυτά σ’έναν κόσμο που συνεχώς αλλάζει.

-Έτσι θα συνεχίσουμε;

-ΟΧΙ

Θεωρώντας λοιπόν το ιστολόγιο ως ένα πολύτιμο εκπαιδευτικό εργαλείο και βαφτίζοντάς το “Schoolture”, όνομα εμπνευσμένο από τη μαθήτριά μου Ειρήνη, ξεκινάμε ένα ευχάριστο ταξίδι, βάζοντας μικρούς στόχους , τους οποίους ελπίζουμε ότι θα πετύχουμε. Ένα ταξίδι για το ταξίδι.Ελάτε. Σαλπάρουμε!