Διαγωνισμός Γαλλοφωνίας – Ελλάδα 2015

Το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος  και η Υπηρεσία Συνεργασίας και Μορφωτικής Δράσης της Πρεσβείας της Γαλλίας στην Ελλάδα, σε συνεργασία με τις γαλλόφωνες Πρεσβείες στην Ελλάδα, διοργανώνουν ανοικτό διαγωνισμό προς όλα τα σχολικά Ιδρύματα (δημόσια και ιδιωτικά ).

Η Εβδομάδα της Γαλλοφωνίας θα διεξαχθεί φέτος από τις 12 έως τις 18 Μαρτίου 2015.Το θέμα του διαγωνισμού για τα δημοτικά σχολεία είναι: « Πρόσκληση σε Ταξίδι »  Πρόσκληση στην Ελλάδα!

Η δημιουργία είναι συλλογική και θα πρέπει να περιλαμβάνει τουλάχιστον τρείς από τις 10 λέξεις της Γαλλοφωνίας 2015 που προσκαλούν στο ταξίδι: Amalgame (arabe), Bravo (italien), Cibler (de cible, alémanique suisse), Grigri (utilisé en Afrique et dans les Antilles), Inuit (inuktitut), Kermesse (flamand), Kitsch (allemand), Sérendipité (anglais), Wiki (hawaïen), Zénitude (de zen, japonais).

1) Γαλλοφωνία 2014

2)

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.