Διαθεματική δραστηριότητα των μαθητών της Δ τάξης

Στα πλαίσια διαθεματικής δραστηριότητας οι μαθητές των Δ1 και Δ2 τάξεων του 9ου δημοτικού σχολείου Καβάλας, οι δασκάλες τους Παπαδοπούλου Ζωή και Κομνηνού Βασιλική και ο εκπαιδευτικός πληροφορικής Μαργαριτίδης Ηλίας υλοποιήσαμε διαθεματική δραστηριότητα με τελικό αποτέλεσμα τη δημιουργία ενός βίντεο για το μελοποιημένο ποίημα του Οδυσσέα Ελύτη “Κορίτσι”.  Η δραστηριότητα περιλάμβανε τα παρακάτω στάδια εργασίας:

• Οι μαθητές διαβάζουν και συζητάνε  με τις δασκάλες τους το ποίημα. Επίσης οι μαθητές ακούνε το μελοποιημένο ποίημα
  • Οι μαθητές ζωγραφίζουν για το ποίημα. Κάθε μαθητής ζωγραφίζει με θέμα ένα δίστιχο του ποιήματος.
  • Οι μαθητές ψηφιοποιούν τις ζωγραφιές τους στο εργαστήριο πληροφορικής με τη βοήθεια ενός σαρωτή.
  • Οι μαθητές δημιουργούν βίντεο με την εφαρμογή Windows Movie Maker εναλλάσσοντας τις ζωγραφιές τους και ενσωματώνοντας το τραγούδι στο βίντεο.